Ana Sayfa Hukuk&Etik Patent karşıtlarını engellemek için firmalardan Twitter’a sansür talebi iddiası

Patent karşıtlarını engellemek için firmalardan Twitter’a sansür talebi iddiası

Patents and Intellectual Property. Wooden gavel and books in background. Law and justice concept

COVID-19 DRUGMAKERS PRESSURED TWITTER TO CENSOR ACTIVISTS PUSHING FOR GENERIC VACCINE

The social media pressure campaign was just a part of the pharmaceutical industry’s successful lobbying blitz to retain patents — and make record profits.

Araştırmacı gazetecilik yapan yayın organı Intercept’in Twitter Dosyaları’ndan eriştiği bilgilerde BioNTech firmasının Covid aşısında patentin kaldırılmasını talep eden aktivistleri engellemesi için Twitter’a baskı yaptığı ortaya çıktı.

Habere göre bu olay BioNTech’ten gelen bir e-postanın görülmesiyle ortaya çıktı. İlaç üreticisi BioNTech, “Covid-19 aşısı geliştiren ilaç şirketlerini hedef alan bir kampanya” haberi nedeniyle Aralık 2020’de Twitter’la temasa geçti.

Pfizer ile birlikte aşı üreten BioNTech’in ve Alman hükümetinin endişe duyduğu bu kampanya, şirketi corona virüs aşısının fikri mülkiyet ve patentlerini paylaşmaya zorlamak için uluslararası bir baskının başlatılmasıyla ilgiliydi.

İlaç şirketinin Twitter’la temas kurmasının ardından Avrupa’da Twitter için lobi faaliyetleri yürüten Nina Morschhaeuser ise meslektaşlarına konu ile ilgili ciddi uyarılar içeren bir e-posta gönderdi.

Endişe duydukları kampanya, ilaç endüstrisini koronavirüs aşısı geliştirmeyle ilgili fikri mülkiyet ve patentleri paylaşmaya zorlamak için uluslararası bir baskının başlatılmasıydı. Patentlerin kullanılabilir hale getirilmesi, dünya çapındaki ülkelerin devam eden salgınla başa çıkmak için hızlı bir şekilde jenerik aşılar ve diğer düşük maliyetli terapötikler üretmesine olanak tanıyacaktır.

Morschhaeuser, Twitter’daki birkaç site bütünlük ve güvenlik ekibini uyarırken, Twitter’dan iki günlük bir süre boyunca şirketin hesabını hedef alan aktivist tweet’leri “gizlemesini” isteyen BioNTech sözcüsü Jasmina Alatovic’ten gelen bir e-postayı iletti.

KASIM AYINDA, Araştırmacı Gazetecilik Bürosu, ilaç şirketlerinin Belçika, Kolombiya ve Endonezya liderliğine yönelik tehditler de dahil olmak üzere salgınla ilgili patentleri ve fikri mülkiyeti paylaşma çabalarını bastırmak için büyük çaba sarf ettiğini gösteren uzun bir rapor yayınladı . Intercept ayrıca , jenerik pandemik tıbbın hızlı bir şekilde oluşturulması için gerekli olan özel bir Dünya Ticaret Örgütü feragatnamesine verilen desteği engellemek için yerel lobicilik hamlesini de detaylandırdı . Alman medyası benzer şekilde , BioNTech’in DTÖ’deki muafiyete karşı Alman hükümetinden destek almak için agresif bir çaba gösterdiğini bildirdi .

Mayıs 2021’de Biden yönetimi, önceki konumunu ve Trump yönetiminin konumunu tersine çevirdi ve DTÖ’den feragat edilmesini desteklediğini dile getirerek, ABD’yi Hindistan ve Güney Afrika liderliğindeki bir koalisyon tarafından desteklenen bu fikri destekleyen en zengin ülkelerden biri haline getirdi. Ancak uluslararası ticaret kurumundaki iç çatışmalar ve diğer zengin ülkelerden gelen sert muhalefet, bu konuda herhangi bir etkili ilerlemeyi engelledi.
tamamı için kaynağa bknz

Aşılarda Patent Hakkı Kaldırılmalı mı?