Ana Sayfa Eczacılık Panik Olma Tedbirli Ol

Panik Olma Tedbirli Ol

Bildiğiniz üzere COVID-19 ile mücadele halindeyiz. Olağan koşullarda olduğu gibi içinden geçtiğimiz bu olağandışı günlerde de sağlık merkezleri ve eczaneler, 7/24 sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. Siz değerli vatandaşlarımız maske, dezenfektan, bağışıklık sitemi güçlendirici gibi pek çok önlem için eczanelerimize geliyor, sağlık danışmanlığı hizmeti alıyorsunuz. İçinde olduğumuz şu dönemde eczaneler risk alanı ve eczacılarımız da riskli meslek grupları arasındadır.

Bu doğrultuda sizin, sevdiklerinizin, eczane çalışanlarımızın, eczacılarımızın ve dolayısıyla halk sağlığımızın adına eczanelerde dikkat etmeniz gerekenleri paylaşmak isteriz.

  • Her şeyden önce bulaşma riskini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bulaşma riskini azaltmak maksadıyla eczane çalışanlarıyla ve diğer hastalarla aranıza en az 1 metre mesafe koymanız çok önemli. Eczanelerimizde uygulamaya konulan güvenlik şeritlerine uymanızı ehemmiyetle rica ediyoruz.
  • Eczanelerin içindeki hasta sayısına dikkat etmeniz sizlerden beklediğimiz bir diğer önemli husus. Temas mesafesini göz önünde bulundurarak eczane içerisinde en fazla 3 hastanın olmasına dikkat ediniz.
  • Maske, gözlük gibi koruyucu önlemleri aksatmayınız.
  • Para alışverişlerinizde mümkün mertebe temassız banka kartlarını kullanmaya özen gösteriniz.

COVID-19 ile mücadelede hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor; bilgili ve bilinçli davranışlar sergilememiz hepimizi daha çok koruyacaktır.

Bu süreçten ülke olarak en az zararla çıkmayı temenni ediyor; herkese sağlık, sabır ve direnç temenni ediyoruz.

Türk Eczacıları Birliği