Ana Sayfa Tıp&Sağlık Özbekistan’da “Bugüne kadar 735 ameliyat, 3 bini aşan konsültasyon, bin 600’e...

Özbekistan’da “Bugüne kadar 735 ameliyat, 3 bini aşan konsültasyon, bin 600’e yakın personele eğitim verdik””

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu kapsamında, Taşkent’te temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türk hekimlerin tedavi ettiği hastaları ziyaret etti.

Başkent Taşkent’te hizmet veren,16 Numaralı Acil Hastanesi ile SAMPİ Pediatrik Hastanesi’nde, Türk hekimlerin tedavi ettiği Özbek hastaları odalarında ziyaret eden Bakan Koca, “geçmiş olsun” temennisinde bulundu.

Fahrettin Koca, hastane ziyaretinin ardından, Özbek-Türk Sağlık İş Forumu dolayısıyla Taşkent’te bulunduklarını hatırlattı.

735 ameliyat, 3 bini aşan konsültasyon, bin 600’e yakın personeli eğitimi

Özbekistan’daki Sağlık Haftası etkinliklerine katıldıklarını aktaran Koca, “Bu forumla birlikte dokuzuncusunu düzenlediğimiz Sağlık Haftası’nı geçen haftadan başlatmış olduk. Bugüne kadar 735 ameliyat, 3 bini aşan konsültasyon, bin 600’e yakın personele eğitim verdik” ifadesini kullandı.

Bakan Koca, Sağlık Haftası kapsamında üç farklı hastanede 27 cerrahın da 43 ameliyat, muayene ve 317 eğitim yaptığına değinerek, “Özellikle kardiyovasküler, üroloji, kadın doğum, genel cerrahi, ortopedi, çocuk olmak üzere bazı branşlarda önemli müdahaleler yapıldı. ‘İki devlet tek millet’ anlayışıyla Türkiye’nin sağlıkta geldiği düzeyi ve birikimi Özbekistanlı kardeşlerimize aktarmak istiyoruz” diye konuştu.

İnönü Üniversitesi ile karaciğer nakli anlaşması

Bakan Fahrettin Koca, Türkiye’de çok sayıda önemli karaciğer naklinin yapıldığı İnönü Üniversitesi ile Özbekistan’da karaciğer nakli ve eğitimlerinin yapılabilmesi için anlaşma yapılacağını söyledi.

Konuşmanın ardından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Özbekistan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Abdukhakim Khadijibaev arasında protokol imzalandı.

Sağlık Bakanı Koca’ya ziyareti sırasında Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, Cumhurbaşkanlığı Gıda Politikaları Kurulu üyeleri Sema Ramazanoğlu, Gülşen Öztürk, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Selami Kılıç eşlik etti.