Ana Sayfa Manşet Onaylamıyoruz

Onaylamıyoruz

Eczacılar ve eczane teknisyenleri olarak ülkemizdeki Koronavirüs pandemisi ile mücadelede tüm zorluklarına karşın çok ciddi özverilerle sağlık hizmetini sürdürüyoruz. Bu mücadeleye başladığımız ilk günden beri eczaneleri koruyacak ve riskleri azaltacak önlemleri içeren merkezi kararlar ve destek bekledik.

Eczacı odaları imkanları ölçüsünde üyelerine katkı vermeye ve  destek olmaya çalışıyorlar.Meslektaşlarımız da meslek örgütünden gelecek karar ve katkılar geciktikçe kendi doğrularının ışığında önlemler almaya çalışıyorlar.Her türlü olumsuzluğa rağmen sağlık hizmetini kesintisiz sürdürmeye çalışıyoruz.

Eczacı odaları ve eczacılar olarak özellikle raporlu ilaçların reçetesiz olarak eczanelerden temini kararından sonra eczanelerimizde oluşan ciddi yoğunluk ve artan bulaş riskini azaltmak adına kendi olanaklarımızla gerek meslek örgütü gerek bireysel olarak koruyucu tedbirleri almaya çalışıyoruz.

Koronavirüs salgını ile ilgili gelişmeler her geçen gün biraz daha ağırlaşmakta ve tedirginlik büyük bir hızla artmaktadır.Biz eczacılar ülkemizin tamamında uygulanabilecak önlemler ve eczanelerde özveriyle görev yapan herkesi koruyacak akılcı kararların alınmasını sabırla beklerken, bir televizyon kanalında konuşan TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak “Covid-19” testlerinin eczanelerde yapılması fikrini paylaşmış ve aynı gün TEB’nin web sayfasında “Basına ve Kamuoyuna”  başlığı ile aynı önerisini paylaşarak eczacılık camiasındaki endişe ve tedirginliği artırmıştır.

Meslektaşlarımız ve eczane çalışanlarımız her gün artan bulaş riskine karşın  eczanelerde özveriyle göreve devam ederken ve kendi imkanları ile korunmaya çalışırken mantıklı hiçbir açıklaması olmayan  bu uygulamanın eczanelerimizde yapılmasını önermek asla kabul edilemez. İzmir Eczacı Odası olarak, eczanelerimizde, hastalar ile temas gerektiren bu işlemi yapmayı akıl dışı buluyor ve reddediyoruz.

Meslektaşlarımızın ve çalışanlarımızın yaşamını çok ciddi olarak  tehlikeye atacak bu uygulamaya asla onayımız olmadığını ve izin vermeyeceğimizi eczacı kamuoyu ilan paylaşıyoruz.

TEB Başkanını eczacıların beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun açıklamalar yapmaya davet ederken ,ivedilikle meslektaşlarımızı ve çalışanlarımızı koruyacak mantıklı kararlar almaya ve meslektaşlarımızın taleplerini ciddiye almaya  davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

İZMİR ECZACI ODASI

https://www.izmireczaciodasi.org.tr/duyuru/onaylamiyoruz-eczaci-kamuoyuna-5689


https://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/?page=duyurular&anns_ID=7540

Eczanede yapılacak testler ile hastanelerde oluşan yükün azalacağı unutulmamalıdır