Ana Sayfa Tıp&Sağlık Omicron endişesi Avrupa’da yılbaşı kısıtlamaları getirdi

Omicron endişesi Avrupa’da yılbaşı kısıtlamaları getirdi

Daha önce DSÖ yılbaşı kutlamalarının iptalini tavsiye etmişti!
DSÖ Başkanı Dr. Ghebreyesus, “İptal edilen bir etkinlik, yitirilen bir hayattan daha iyidir” dedi

Omicron: İtalya’da açık havada yılbaşı partileri yasaklandı, gece kulüpleri kapatıldı

Övgü Pınar-BBC /  Omicron varyantının da etkisiyle vaka sayılarının zirveye ulaştığı İtalya’da yılbaşı kutlamalarına yönelik yeni kısıtlamalar getirildi. Açık havadaki partiler yasaklandı, gece kulüpleri kapatıldı, açık havada da maske zorunluluğu geri döndü.

Hükümetin aldığı karara göre açık alanlarda, meydanlarda yılbaşı partileri, konserler yapılamayacak. Diskotekler ve gece kulüpleri gibi dans mekanları da 31 Ocak’a kadar kapalı kalacak. Evlerde yapılacak buluşmalar içinse herhangi bir kısıtlama getirilmedi.

Yunanistan

Vakaların arttığı Yunanistan’da da yılbaşı kutlamaları yasaklandı. Açık alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi. Sağlık Bakanı Thanos Plevris, eğlence ve spor sektöründe yeni önlemlerin alındığını söyleyerek yeni bir kapanmanın önüne geçmek istediklerini söyledi. Tedbirler bu sabahtan itibaren geçerli olacak.

Fransa

Fransa’da yetkililer, vakaların artması ve hükümetin yeni bir kapanmadan kaçınmaya çalışması nedeniyle insanları tatil öncesinde aşı olmaya çağırdı. Tatillerde virüsün yayılmasını engellemek için hükümet, yılbaşı kutlamalarında halka açık konserleri ve havai fişek gösterilerini yasakladı. İnsanlara kalabalık toplanmalardan kaçınma çağrısında bulunuldu.

İngiltere

İngiltere’de artan yeni tip vakalar nedeniyle başkent Londra’daki yeni yıl kutlaması iptal edilirken, tiyatrolarda oyunlara ara verildi.

Almanya

Almanya’da da salgınla mücadele kapsamında tedbirlerin sertleştirildi. 28 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen önlemlere göre tiyatro, sinema, restoranlar ve temel ihtiyaçların satılmadığı mağazalara, aşı olmuş veya iyileşmiş kişilerin girebilmesi kuralı sürdürülecek.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Artık büyük gruplar halinde partilerin ve sosyal akşamların zamanı değil” dedi.