Ana Sayfa GETAT Omega-3 Takviyesinin Saldırganlığı Yüzde 30 Azalttığı Bulundu

Omega-3 Takviyesinin Saldırganlığı Yüzde 30 Azalttığı Bulundu

•Omega-3 supplementation has been argued to reduce aggression.

Bir nörokriminologun 29 çalışmayı kapsayan meta-analizine göre, Omega-3 yağ asitlerinin yaş ve cinsiyete göre saldırgan davranışlarda yüzde 30’luk bir azalma sağladığı kaydedildi.

Omega-3 supplementation reduces aggressive behavior: A meta-analytic review of randomized controlled trials

Sık sık balık veya balık yağı takviyesi tüketen kişiler, beyin sağlığı için çok önemli olan temel omega-3 yağ asitlerini alırlar. Çalışmalar sürekli olarak beyin fonksiyonundaki eksikliklerin agresif ve şiddet içeren davranışlara yol açabileceğini, yetersiz beslenmenin bu tür davranışlar için önemli bir risk faktörü olduğunu göstermiştir.

Penn’de nörokriminolog olan Adrian Raine, yıllarını omega-3 takviyelerinin saldırgan eğilimleri azaltıp azaltamayacağını araştırmaya adadı. Raine, çeşitli ülkelerde beş rastgele kontrollü deney gerçekleştirip önemli etkileri gözlemledikten sonra, bu sonuçların laboratuvarının dışında da tekrarlanıp tekrarlanamayacağını belirlemeyi amaçladı.

29 randomize kontrollü çalışmanın meta-analizini yürüterek omega-3 takviyesinin etkinliğine dair daha fazla kanıt bulan Raine, yaş, cinsiyet, teşhis, tedavi süresi ve dozaja göre, saldırganlıkta yüzde 30’luk bir azalma olduğunu öne sürdü.

Omega-3’ün kalp hastalığı ve hipertansiyon tedavisinde de faydaları olduğunu, kullanımının ucuz ve güvenli olduğunu belirten Raine, “En azından, agresif bir çocuğu için tedavi görmek isteyen ebeveynler, çocuklarının gördüğü diğer tedavilere ek olarak, her hafta fazladan bir veya iki porsiyon balık yemenin de yardımcı olabileceğini bilmelidir”

Bu meta-analiz, omega-3’ün hem provokasyona tepki olarak ortaya çıkan reaktif saldırganlığı hem de planlı proaktif saldırganlığı azalttığını göstermektedir.

• A meta-analysis was conducted on 28 RCTs involving 3918 participants.

Çalışma, 1996’dan 2024’e kadar 19 bağımsız laboratuvarda 3 bin 918 katılımcıyla yürütülen 29 çalışmadan 35 bağımsız örneği içeriyor.

Takviye sona erdikten sonra katılımları takip eden 19 laboratuvardan yalnızca biri, bu nedenle analiz, ortalama 16 haftalık bir süre olan deney ve kontrol grupları için tedavinin başlangıcından sonuna kadar saldırganlıktaki değişikliklere odaklandı.

•Omega-3 modestly but significantly reduces aggression in children and adults.

•Effects are found for different forms of aggression.

•Omega-3 is a safe, cheap, and healthy intervention to reduce aggression..

Makalede, beyin görüntülemenin omega-3 takviyesinin prefrontal işleyişi arttırdığını gösterip göstermediğinin belirlenmesi, genetik çeşitliliğin omega-3 tedavisinin sonucunu etkileyip etkilemediği ve kişisel olarak bildirilen saldırganlık ölçümlerinin daha güçlü kanıtlar sağlayıp sağlamadığı gibi gelecekteki araştırmalar için başka olası yollara da dikkat çekiliyor.

Omega-3 takviyesinin doğası gereği psikolojik veya farmakolojik olsun diğer müdahalelere yardımcı olarak düşünülmesi gerektiğini ve bakıcıların potansiyel faydalar konusunda bilgilendirildiğini savunulan makalede, Omega-3 takviyesinin, pratikte uygulamanın hem de uzun vadeli etkinliğini bilimsel olarak araştırılması gerektiği belirtildi.