Ana Sayfa Tıp&Sağlık Mutasyonlu virüs Güney Afrika’yı kırıp geçiriyor!

Mutasyonlu virüs Güney Afrika’yı kırıp geçiriyor!

Resmi açıklamalara göre söz konusu varyant henüz Türkiye’ye ulaşmadı. Peki mutant virüs Güney Afrika’da bulaşı nasıl iki katına çıkardı? Ünlü virolog SÖZCÜ’ye anlattı

Güney Afrika yeni virüs mutasyonuyla mücadele etmeye çalışıyor. Ülkede meydana gelen bulaş oranlarındaki artış son iki haftada neredeyse iki katına çıktı. Sağlık sistemi çökmek üzere.
Dünya İngiltere’de meydana gelen mutasyon haberlerinden sonra her gün yeni bir mutasyon haberiyle güne uyanıyor. Güney Afrika da mutant virüsten nasibi alan ülkelerden.

Güney Afrika Cumhuriyeti neredeyse 60 milyonluk bir nüfusa sahip. 60 milyonluk ülkede vaka sayısı bir milyonu geçti. Ölüm rakamlarıysa 25 bini aşmış durumda. Özellikle son iki haftada elde edilen verilere göre, 12 Aralık’ta, 100 bin kişi başına 10.24 olan vaka sayısı 26 Aralık’ta 19.86’ya, ölüm sayısıysa 100 bin kişi başına 0.25’ten, 0.48’e yükseldi.

GÜNEY AFRİKA’DA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, kabine toplantısının ardından kısıtlamaların 1. Seviyeden 3. Seviyeye çıkartıldığını açıkladı. Ülkedeki bütün etkinlikler yasaklandı ve halka açık yerlerde maske takma zorunluluğu getirildi. Cumhurbaşkanı Ramaphosa, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Sağlık sistemimizin yeni enfeksiyon dalgası karşısında ayakta kalabilmesi için yükselen eğriyi düzleştirmek zorundayız” dedi. Sağlık Bakanı Zweli Mkhize de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Yayılma oranı ilk dalgadan çok daha hızlı ve önümüzdeki günlerde ilk dalganın zirvesini geçeceğiz” uyarısında bulunmuştu.

ÜLKEDEKİ BİLİM İNSANLARI ENDİŞELİ

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Richard Lessells, yeni varyant karşısında çaresiz olmadıklarını belirterek, virüse karşı halkın davranış şekillerini değiştirebileceğini ifade etti ve kapalı alanlarda bulunmaktan kaçınmanın önemine değindi.tamamı için kaynağa bknz