Ana Sayfa Tıp&Sağlık Mutasyonla birlikte Dr. Fauci uyardı: Daha da kötüleşecek!

Mutasyonla birlikte Dr. Fauci uyardı: Daha da kötüleşecek!

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, hastaneye kaldırılan vakalarda rekor kırılmasına ilişkin konuştu. Dr. Fauci, önümüzdeki birkaç hafta içinde durumun daha da kötüleşeceğini söyledi.

Noel ve yeni yıl döneminde corona virüsü nedeniyle hastaneye yatış oranlarında rekor kırılırken, pazar günü 125 bin 544’le zirveyi gördü. John Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülkedeki vaka sayısı 20 milyon 815 bine, ölü sayısı ise 353 bin 483’e ulaştı.

ABD’de salgınla mücadelenin en önemli ismi olarak gösterilen ve seçilmiş yeni Başkan Joe Biden’ın da ekibinde yer alacak olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, tabloyu daha da karartan açıklamalarda bulundu.

Fauci says the US could start vaccinating 1 million people per day — double its current rate over the last few days

ABD’de aşı tartışması alevleniyor: Tek doz bir kumar

Mert Yılmaz-Sözcü

Corona virüsü salgını hızını artırırken, uzmanlar iki dozluk aşıları tek doz olarak kullanmayı tartışıyor. ABD’de CDC ve FDA başta olmak üzere pek çok kurum, tek doz uygulamasının kumar olduğunu, elde yeterli veri olmadan bu kararı alamayacaklarını savunuyor.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci ise, “Aşıda ikinci dozu üç ya da dört ay geciktirmenin nasıl sonuçları olacağına dair bir veri yok. Nasıl ve ne kadar süreyle koruma sağlayabileceğini bilmiyoruz. Elinizde yeterli veri olmadan böyle bir karar almak çok tehlikeli. FDA’nın etkin yol olarak gösterdiği iki doz yöntemini uygulamalıyız” dedi.