Ana Sayfa Ekonomi Müsteşar Gümüş Bilkent Şehir Hastanesi’ni tanıttı

Müsteşar Gümüş Bilkent Şehir Hastanesi’ni tanıttı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle hayata geçirilen Avrupa’nın en büyük sağlık kampüsü projesinde yapımı tamamlaman Bilkent Şehir Hastanesi’nin tanıtımını gerçekleştirdi.

Beraberindeki heyet ve gazetecilerle hastaneyi gezen Müsteşar Gümüş, yaptığı açıklamada, Bilkent Şehir Hastanesi’nin kabul sürecini başlattıklarını söyledi.

1-2 ay içinde işlemlerin tamamlanacağını ve hastanenin hizmete alınacağını ifade eden Gümüş, “Bu hastane 3 bin 700 yataklı, yaklaşık 100 yataklı da klinik oteli olan bir hastane. Hasta yakınlarının kalabileceği klinik otel konsepti geliştirildi. Kampüs toplam 6 kuleden yani 6 hastaneden oluşuyor, biri 600 yataklı Genel Hastane, bir diğeri Ortopedi Nöroloji Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi ve bir diğer kulemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi. Spesifik merkezlerin olduğu, tüm yatakların kargaşa içinde olmadığı bir hastanedir. Çok modern bir yapı içerisinde yapılıyor, kapasiteleri geniş, her yatağa iki ücretsiz otopark planlandı. Son model teknolojiyle üretilmiş cihazları burada konuşlandırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sağlık Turizmine destek

Müsteşar Gümüş, şehir hastanelerinde uluslararası hasta hizmetlerinin de sunulacağını belirterek, Bilkent Şehir Hastanesi’nin yaklaşık 300 yatağının uluslararası hasta hizmetleri için dizayn edildiğini söyledi.

Türkiye’de toplamda 30 şehir hastanesinin 3-4 yıl içerisinde bitirileceğini ve 44 bin yatakla hizmet vereceğini belirten Gümüş, bu hızla bu kadar hastane bitiren başka ülke olmadığını vurguladı.

Nitelikli klinikler Şehir Hastanesi’ne taşınacak

Ankara’daki bazı hastaneleri Bilkent Şehir Hastanesi bünyesine taşıyacakları bilgisini veren Gümüş, burada bir klinik afiliasyonu çalıştıklarını dile getirerek, “Üniversitelerimizden çok öne çıkan klinikleri buraya taşımayı düşünüyoruz. Örneğin Hacettepe Üniversitesi’nde iyi bir klinik varsa buraya getirme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Şuan için Ankara Numune Hastanesi, Zekai Tahir Burak Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi için çalışmalarımız sürüyor. Özel sektörlerden de alabiliriz. Bu kapsamda rektörlerimizle bir araya geleceğiz. Tüm bunları bir ay içerisinde tamamlayacağız” diye konuştu.

Şehir Hastaneleri A-Plus kategoride

Hastaneleri dört kategoride değerlendirdiklerini dile getiren Gümüş, şehir hastanelerinin en üst kategoride olduğunu, yani kategori dört, A-Plus derecesinde her şeyin olduğu referans hastaneler olduğunun altını çizdi.