Ana Sayfa Biyoteknoloji Moderna’dan Acil Kullanım Ruhsatı Başvurusu

Moderna’dan Acil Kullanım Ruhsatı Başvurusu

Amerikan biyoteknoloji firması Moderna, Amerika ve Avrupa’daki denetçi kurumlara, Corona virüsü için geliştirdiği ve yeni araştırmaların sonuçlarına göre güçlü koruma sağlayan aşısı için bugün acil kullanım ruhsatı başvurusunda bulunacağını açıkladı. Moderna’nın bu girişiminin Corona virüsü vakalarının küresel çapta arttığı son dönemde aşı geliştirme ve uygulama yarışını hızlandırması bekleniyor.

Pfizer ve Moderna’nın Koronavirüs Aşıları Neden Çok Soğuk Ortamda Saklanıyor?

VOA: Amerika ve Avrupa’da hızla yayılan Corona pandemisinin kontrol altına alınabilmesi için birkaç aşı adayının birden başarı sağlaması gerekiyor. Günde 160 bin yeni vakanın tespit edildiği, 1.400’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Amerika’da hastanelerdeki doluluk oranı sınıra dayandı. Yaklaşık bir yıl önce ilk kez Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü, dünya çapında şimdiye kadar 1 milyon 400 binden fazla ölüme neden oldu.

Moderna, Amerikan ilaç firması Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in ardından Aralık ayında Amerika’da aşılama çalışmalarına başlama girişimde bulunan ikinci firma. İngiltere’deyse denetçiler, hem Pfizer hem de İngiliz ilaç firması AstraZeneca’nın aşılarını değerlendirmeye devam ediyor.

Corona aşısını Amerikan Sağlık Enstitüleri’yle işbirliği içinde geliştiren Moderna, aşının işe yaradığına ilişkin ilk ipuçlarını açıklamış, ancak aşının yüzde 94’ün üzerinde etkinlik sağladığına ilişkin nihai sonuçları haftasonunda bildirmişti.
Firmanın Amerika’da yürüttüğü çalışma kapsamında 196 Corona enfeksiyonu vakası içinde 185 vaka plasebo, 11 vaka ise gerçek aşıyı alanlar arasında ortaya çıktı. Merkezi Massachusetts eyaletinin Cambridge kentindeki Moderna’nın tıbbi araştırmalar sorumlusu Dr. Tal Zaks, ağır enfeksiyona yakalanan ve biri hayatını kaybeden 30 vakanın tamamının plasebo aldığını açıkladı.

AŞI NASIL TEST EDİLDİ?

Moderna’nın kamuoyuna duyurduğu üçüncü faz araştırmada ABD’de yaşayan 30.000 insan dahil edildi. Bu katılımcılardan 196’sı corona virüsüne yakalanırken, 185’ine plasebo verildi ve 11’ine aşı verildi. Araştırmaya katılanlardan 30’u ağır hastalanırken bir kişi de yaşamını yitirdi fakat bu gönüllülere Moderna’nın aşısı verilmedi. Böylelikle Moderna’nın aşısının yüzde 100’lük bir koruma sağladığı belirlendi.