Ana Sayfa Tıp&Sağlık Meme CA’da yan etkisi olmayan akıllık ilaçlar

Meme CA’da yan etkisi olmayan akıllık ilaçlar

23. Ulusal Kanser Kongresi’nde Milliyet’e konuşan Prof. Dr. Göker, meme kanserinde yan etkisi olmayan, kadınların saçlarının dökülmesine neden olmayan yeni akıllı ilaçlarla kanseri tedavi etme şansını yakaladıklarını söyledi

Kanser alanında Türkiye’nin en önemli üç derneği olan Türk Pediatrik Onkoloji Grubu Derneği (TPOG), Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) ve Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) iş birliğinde ulusal çaptaki en kapsamlı onkoloji kongresi olan 23. Ulusal Kanser Kongresi, 17-21 Nisan arasında Antalya’da yapıldı. Kongreye katılan Ege Üniversitesi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr Erdem Göker, meme kanseriyle ilgili Milliyet’e önemli açıklamalarda bulundu.

Meme kanserinin dünyada kadınlarda görülen en sık kanser türü olduğunu belirten Göker, “Buna karşılık korkulu rüya olmaktan çıktı” dedi. Çok çeşitli tedavi yöntemleriyle meme kanserinin ciddi anlamda tedavi edilebildiğini vurgulayan Göker, bu sayede hastaların ömürlerinin uzatılabildiğini hatta kanserden tamamen kurtulabildiğini kaydetti. Erken tanının cerrahi müdahalede etkili olduğunu kaydeden Göker, “En önemlisi yeni gelen yan etkisi olmayan akılı ilaçlar. Saç dökülmesi kadınların korkulu rüyası. Onlar olmadan da meme kanserini tedavi etme şansını yakalamış durumdayız” diye konuştu.

‘İki hedefimiz var’

Dünyada meme kanserinde bir değişim yaşandığının altını çizen Göker, kansere karşı algıların değiştiğini söyledi. Eskiden kanseri tedavi ederken kanser hücresine saldırmak için kemoterapilerin olduğunu ve onlarla kanser hücresinin öldürüldüğünü hatırlatan Göker, şöyle konuştu:

“Bugün için kanser hücresini doğrudan hedef alan, sağlıklı hücreleri etkilemeyen tedaviler gelişti. Bir tanesi bu. Bundan öte immünoterapi tediğimiz kanser hücresinin, bizim bağışıklık sistemmizi durdurucu, uyutucu etkisini ortadan kaldıran ilaçlar gelişti. Buna da immünoterapi diyoruz. Hedeflediğimiz iki şey var. İlki sadece kanser hücresini hedef alan ilaçlar. İkincisi ise kanser hücresinin salgılayarak bizim bağışıklık sistemimizi uyuşturduğu molekülleri yok edici ilaçlarımız var. Bu ilaçları kullanarak biz meme kanserinde tam şifa şansını yakalamış durumdayız.”

‘Direnci kıracak yeni ilaçlar geldi’

Hormon ilaçlarıyla östrojeni yok ederek tedavi edilen meme kanserinde bir süre sonra bu ilaçlara direnç geliştiğini kaydeden Göker, şunları söyledi: “O direnci kıracak yepyeni ilaçlar geldi. Dünyada 3-4 senedir uygulanıyor. Şimdi Türkiye’de de ruhsatı aldı. Önümüzdeki günlerde hızla kullanıma girecek. Sağlık Bakanlığı’ndan ikisi ruhsatı aldı. Üçüncüsünün başvurusu devam ediyor. Bunlardan bir tanesi Türkiye’de üretiliyor. Uluslararası ilaç firmasının molekülü, ama Türkiye’de üretim yapılıyor. İlaç firmaları bu yeni ilaçların ilaç haline gelmesi için çok büyük yatırımlar yaptığından satış fiyatları da ona göre yüksek oluyor.
Geri ödeme noktasında birtakım pazarlıklar yapılıyor ama Sağlık Bakanlığı bunu ödeyecektir.