Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Likid biyopsi ile kanser teşhisi

Likid biyopsi ile kanser teşhisi

‘likid biyopsi’ adı verilen ve kanda dolaşan kanserli hücrelere ait DNA parçacıklarını tespit etmeye odaklanan yöntem, en iyi sonucu yumurtalık ve pankreas kanserlerinde verdi ve yüzde 80 ile 90’a varan bir başarı gösterdi. Araştırmacılar, diğer kanser türleri için de bu yöntemin evrensel bir tanı aracı olmasını umduklarını belirtiyor. Araştırmayı kaleme alan ABD’deki Cleveland Kliniği’nin Taussig Kanser Enstitüsü’nden Doktor Eric Klein, bu gelişmenin kanser araştırmalarında çığır açma potansiyeli olduğunu söyleyerek, “Bu testin çok insanın hayatını kurtarmasını umuyoruz” dedi. Toplam 1600 vaka üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya katılanlardan 749’una o ana kadar kanser tanısı konulmamıştı. 878 kişiye ise henüz tanı konulmuştu.

It was best at diagnosing pancreatic, ovarian, liver and gallbladder cancers, accurately pinpointing the diseases in at least four out of five patients.

The test was slightly less accurate at finding lymphoma and myeloma, at 77 per cent and 73 per cent respectively, and bowel cancer in two out of three patients.

Lung cancer was correctly detected in 59 per cent of patients, while head and neck cancer was detected in 56 per cent of patients.