Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Laboratuvarda Üretilen Akciğerler Başarıyla Nakledildi

Laboratuvarda Üretilen Akciğerler Başarıyla Nakledildi

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.400’den fazla insan akciğer nakli için bekliyor; basitçe söylemek gerekirse, akciğer bağışlarının sayısı ihtiyaçları karşılayabilecek seviyede değil. Fakat yakın bir zamanda, nakil bekleyen hastaların yeni akciğerlerini bulabilecekleri bir kaynak olabilir: Bu kaynak ise laboratuvarlar.

Texas Medical Branch Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Çarşamba günü Science Translational Medicine bülteninde yeni bir çalışma yayınladılar.

Araştırmacılar bu çalışmada, laboratuvarda insanlar için akciğer üretmenin aşamalarını detaylı bir şekilde anlatıyorlar: Şimdiyse, biyomühendislik ürünü olan bu akciğerleri, domuzlara başarılı bir şekilde nakletmişler.

Araştırmacılar, akciğerleri üretebilmek için ilk olarak 4 tane akciğer yapısı oluşturmuşlar. Bunu yapabilmek için ise, şeker ve deterjan karışımı kullanarak domuzların akciğerlerinden bütün kan ve hücreleri almışlar. Bu işlem, özellikle akciğer iskeletinin yanında, akciğerlerde sadece proteinin kalmasını sağlamış.

Daha sonra her bir yapıyı, özel besinlerden oluşan bir karışımın bulunduğu tankın içine yerleştirmişler. Bir sonraki adımda ise, alıcı domuzların kendi akciğerlerinden alınan hücreleri bu yapıların içine yerleştirmişler ve akciğerlerin büyümesi için 30 gün beklemişler. Son olarak, büyüyen 4 akciğeri de 4 alıcı domuza nakletmişler.

Yapılan gözlemler, akciğerlerin vücut tarafından kabul edildiğini ve çalışması için gerekli olan damar ağını oluşturduğunu ortaya koydu. Organların oksijen alma konusunda ne kadar başarılı olduğu ise henüz test edilmedi.

Bilim insanlarının şimdiki amacı organın ne kadar etkili çalıştığını görmek ve uzun vadedeki değişimini gözlemlemek. Bu naklin yapay organlar konusunda önemli bir adım olduğu söylenebilir, ancak insanlar için laboratuvarda organ üretebilme noktasından hala çok uzaktayız.

 

 

 

https://www.engadget.com/2018/08/03/scientists-successfully-transplant-lab-grown-lungs-into-pigs/?utm_source=teknoekip

https://www.teknoekip.com/laboratuvarda-uretilen-akciger-27403.html