Ana Sayfa Tıp&Sağlık Küresel Salgın 2023’de Bitecek mi?

Küresel Salgın 2023’de Bitecek mi?

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

DSÖ, Covid-19’un halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini açıklayacak / Sözcü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Son bir ay içerisinde bildirilen haftalık ölüm sayısının, ilk kez üç yıl önce “pandemi” kelimesini ilk kullandığımız zamandan daha düşük olduğunu görmek çok sevindirici. Bu yıl, Covid-19’un uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini söyleyebileceğimizden eminim.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ merkezindeki haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. 11 Mart 2020’de Covid-19’un küresel salgın olarak ilan edilmesinin üzerinden 3 yıl geçtiğini ve bunun dünyanın dikkatini çeken önemli bir an olduğunu anımsatan Ghebreyesus, Covid-19’un 30 Ocak 2020’de DSÖ tarafından “halk sağlığı acil durumu” ilan etmesinin daha önemli bir an olduğunu belirtti.

Ghebreyesus, “3 yıl sonra, rakamın daha fazla olduğunu bilmemize rağmen, bu süreçte Covid-19 nedeniyle neredeyse 7 milyon ölüm rapor edildi. Şu anda kesinlikle pandemi sırasındaki herhangi bir dönemde olduğumuzdan çok daha iyi bir konumdayız. Son bir ay içerisinde bildirilen haftalık ölüm sayısının, ilk kez üç yıl önce “pandemi” kelimesini ilk kullandığımız zamandan daha düşük olduğunu görmek çok sevindirici. Bu yıl, Kovid-19’un uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini söyleyebileceğimizden eminim.” ifadelerini kullandı.
tamamı için başlığı tıklayınız

Statement on the update of WHO’s working definitions and tracking system for SARS-CoV-2 variants of concern and variants of interest