Ana Sayfa Tıp&Sağlık Küresel Sağlığı İyileştirmek Ancak Hemşireler İle Mümkün

Küresel Sağlığı İyileştirmek Ancak Hemşireler İle Mümkün

Birsen Civil Subaş

Anadolu Sağlık Merkezi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan sevgisiyle, özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran çok yönlü bir meslek olan Hemşirelik Haftasını kutladı.

Anadolu Sağlık Merkezi Hasta Bakım ve Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Birsen Civil Subaş, “Hemşirenin olmadığı bir sağlık sistemi düşünülemez. Gelecekte hemşireliğe çok ihtiyaç var, küresel sağlık sorunları ile baş etmek ve küresel sağlığı iyileştirmek ancak hemşireler ile mümkün. Hemşirelerimizi güçlendirmemiz ve görünür kılmamız gerekiyor”

Dünya’da hemşirelik çok değerli ve önemli bir meslek

Subaş, “Dünya’da ve Türkiye’de hemşirelik çok değerli ve önemli bir meslek. Herkese sağlık ve sağlığın erişimi noktasında hemşirelere çok ihtiyaç var. Toplum sağlığına yatırım yapmak için, hemşireliğe yatırım yapılması şart. Bu nedenle hemşireleri güçlendirmek, haklarına saygı duymak, geleceğe taşımak, sosyal haklarını ve çalışma koşullarını iyileştirmek çok kıymetli” açıklamasında bulundu.

Hemşirelere daha fazla yatırım yapılmalı

Subaş, “Şunu unutmamamız gerekiyor ki, birçok hemşire kendi ailesini, bazen evde ateşli çocuğunu bırakıp hastalarına şefkatli bir bakım sunabilmek için hastaneye geliyor. Tüm gün, tüm gece, hafta sonu, resmî tatil demeden kesintisiz bir şekilde, özveri ile bu mesleği en iyi şekilde icra ediyor. Dolayısıyla hemşireliğin daha fazla saygıyı, dikkati ve daha fazla yatırım yapılmayı hak eden bir meslek olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İnsanla uğraşmak çok kıymetli

İnsanla uğraşmanın, insana dokunmanın, bu işi eğitimli ve bilinçli bir şekilde şefkatle yapabilmenin çok kıymetli olduğunun altını çizen Subaş, “Şimdilerde ‘Robotlar geliyor, acaba yerimizi mi alacak?’ kaygıları var. Oysa hiçbir robot şefkatin yerini alamaz.”

Deborah J. Baker

Geleceğimiz Hemşirelerimiz

Tüm dünyada kutlanan Hemşirelik Haftası, 9 Mayıs tarihinde gerçekleşen online bir etkinlikle başladı. “Geleceğimiz Hemşirelerimiz” konulu bilimsel toplantı, Anadolu Sağlık Merkezi’nin iş birliği içerisinde olduğu Johns Hopkins Medicine’den Hemşirelik ve Hasta Bakım Hizmetleri Başkan Yardımcısı Deborah J. Baker’in katılımıyla gerçekleşti.

Johns Hopkins Hastanesi Hemşirelik Kıdemli Başkan Yardımcısı, Hemşirelik ve Hasta Bakım Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Deborah J. Baker,  hemşirelerin çok yönlü, zahmetli ve farklı eğitimleri olan insanlar olduğunu belirterek, “Dünyada sağlık sistemlerinde sıkıntılar büyük. Hemşirelerin sesi yeteri kadar duyulmuyor. Takdir edilmeliler, eğitimleri, kendilerini sürekli geliştirmeleri desteklenmeli. Online hizmete alışmamız lazım, çok avantajı var. Hemşirelik bir ekip işi; ekip ve takım çalışması çok önemli. Genç hemşirelere bunu öğretmemiz, aşılamamız lazım” diye konuştu.