Ana Sayfa Tıp&Sağlık Klorokin’in Covid-19’da etkinliği

Klorokin’in Covid-19’da etkinliği

F​ransa’nın Marsilya Üniversite Hastanesinde yapılan testlerde ​yeni tip koronavirüs tedavisinde klorokin ilacının kullanılabileceği belirtildi.​

independent :​Aslen ​sıtma​ ​​tedavi​sinde ​kullanılan klorokin​ ile ilgili testleri Profesör Didier Raoult yürüttü.

Kovid-19’a yakalanan 24 hastanın deneysel tedaviyi kabul ettiğini belirten Prof. Raoult,​ 6 gün içinde vakalardan yüzde 75’inin virüsten kurtulduğunu açıkladı.

​Bu açıklamanın ardından İtalya, İspanya ve Almanya’nın ardından Avrupa’da en çok vakanın gözlemlendiği Fransa’da gözler söz konusu ilaca çevrildi.

Ülkede yayın yapan RMC TV kanalındaki Les Grandes Gueules programında da bu konu tartışıldı.

Yayına katılan La Pitié Salpétriére Hastanesi hekimi ​Dr. Jean-Michel Constantin​, yayın sırasında sunucunun kendisine yönelttiği “Klorokin hastaların dörtte üçünü iyileştiriyor mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

​​Bu konuda çok hassas gitmek ve yavaş adımlar atmak zorundayız. Bu kocaman bir pistte tutulmuş tek bir ışıktır. Klorokin yan etkileri çok az olan bir ilaçtır. Bu yüzden yan etkileri ​çok az olan ​bir ​ilacı kullanmak​ yerine​ yan etkileri ​çok daha fazla olan​ ​ilaçları kullanmak büyük sorumsuzluk olacaktır​.​

​Dr. Constantin, ilacın Kovid-19 virüs sayısını azalttığını, böyle bir etkinin gözlemlendiğini belirtti.

​​​​​”Hastalığı tedavi edip etmediği konusunda şu an net bir şey söyleyemeyiz​” diyen Fransız hekim, klorokin​in şu ana kadar kaç hastanın tedavisinde işe yaradığı ile ilgili ise şunları söyledi:​

​​15 civarında hastada işe yaradı şu ana kadar. Yan etkisi olan birçok ilaçtan ise hala test ediliyor olsa da yan etkisi daha az olan klorokini tercih etmek daha mantıklı. Kullanmamak salakça. Yine de “Klorokin bu hastalığı iyileştiriyor” demek en azından şimdilik söz konusu değil.

Çin’de 70 bin ilaç arasından seçilen 3 ilaçtan biri

​16 Şubat’ta China Daily gazetesi​nde yayımlanan​ haber​e​ göre, Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang Şinmin, Çinli bilim ​insanlarının 70 bin kadar ilaç ve kimyasal bileşeni incelediğini, bunlardan 100’ünün laboratuvar ortamında test edilmek üzere seçildiğini belirt​mişti.

Söz konusu ilaçlardan ​üçünün​ ümit verici olduğunu ifade eden Cang​, bu ilaçlar arasında​ ​k​lorokin ​fosfat​ (Chloroquine Phosphate) ilacını da saymıştı.​

İlacın 250 miligramlık pakedinin Avrupa ve Amerika kıtasındaki satış fiyatları 28 dolar ila 100 dolar arasında değişkenlik gösteriyor.

Klorokin fosfat, yapılan deneylerin gösterdiğine göre akciğer fonksiyonlarını yoğun bir şekilde düzeltiyor ve iyileşme süresine katkıda bulunuyor.

​70 yıl​ı aşkın süredir kullan​ımda olan ​klorokin fosfat, Dünya Sağlık Örgütü’nün ​t​emel ​i​laçlar ​listesinde ​olmasının yanı sıra​ ​s​ağlık sisteminde en güvenilir ve etkili ilaç ​seçilmişti.

2003 yılında SARS’ı keşfeden salgın hastalık bilimci ve akciğer hastalıkları uzmanı​ Çinli hekim​ Nanshan Zhong​ ve ekibi klorokin fosfatın kullanılarak daha çok ​Kovid-19 vakasının iyileştirilebileceğine ​inandıklarını ifade etmişti.​

Hastalar üzerinden test edilen diğer ilaçlar ​Favipiravir ve Remdesivir​.

Yan etkileri ne?

Laktoz içeren klorokin fosfatın kan şekeri seviyesini düşürebildiği, reflü, ishal gibi gastrointestinal bozukluklara neden olabileceği, kusma ve bulantıları beraberinde getirebileceği, nadiren kurdeşene neden olabileceği ve çok seyrek olarak anksiyete ile halüsinasyonlara sebep olabileceği biliniyor.

​10 bin 891 vaka, 371 ölüm görülen Fransa’da şu ana kadar resmi rakamlara göre sadece enfekte olmuş 12 kişin sağlığına kavuştuğu belirtiliyor.

Covid-19 ve Klorokin Fosfat