Ana Sayfa İlaç Klorokin Çin’de yapılan klinik çalışmada başarısız mı?

Klorokin Çin’de yapılan klinik çalışmada başarısız mı?

COVID-19 hastalarıyla ilgili bir Çin klinik çalışmasında hayal kırıklığına uğradığı ortaya çıktı. Ancak çalışmanın dikkatli bir şekilde incelenmesi daha karmaşık bir durumu ortaya koymaktadır.

Araştırmacılara göre, geleneksel tedavinin üstüne daha tolere edilebilir bir klorokin formu olan hidroksiklorokin (HCQ) eklenmesi, 30 hastalı bir çalışmada SARS-CoV-2 klerensi için süreyi kısaltmadı. BT taramalarında gösterildiği gibi, vücut sıcaklığının normale dönmesi için geçen süre veya hastalık ilerlemesi olan hasta sayısı açısından iki kol arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir.

Bununla birlikte, çalışmanın kontrol grubundaki hastaların çoğu, AbbVie’nin HIV kombo med Kaletra ve grip ilacı Arbidol dahil olmak üzere aynı anda diğer antiviral tedavilerle tedavi edildi. Hidroksiklorokin grubundaki hastaların hepsi olmasa da çoğu, Arbidol ile tedavi edildi. Tüm hastalar interferon-alfa aldı.

Bu ilaçlar, yeni koronavirüse karşı bazı umutlar gösterdikten sonra Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun COVID-19 tedavi kılavuzlarına zaten eklenmişti. 

ilgili Çin çalışması

Did chloroquine really fail a COVID-19 study—or was the trial design to blame?