Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ketamin Hapının Şiddetli Depresyonu Hafiflettiğini Gösteriyor

Ketamin Hapının Şiddetli Depresyonu Hafiflettiğini Gösteriyor

İlk denemede, yavaş yavaş ketamin salgılayan yeni bir hapın, depresyonun nüksetmesini önlemeye yardımcı olduğu ortaya çıktı

İlk olarak 1960’larda anestezik olarak geliştirilen ketaminin halüsinojenik ve dissosiyatif etkileri, onun “Özel K” olarak adlandırılan bir parti ilacı haline gelmesine yol açtı.

Ancak giderek artan araştırmalar, ketaminin, yaygın antidepresan ilaçlardan çok az fayda gören, depresyondan muzdarip kişilerin yaklaşık dörtte biri için etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Birçok ülkede depresyon için ketamin yıllardır reçete ediliyor

ABD’li milyarder Elon Musk, düzenli olarak az miktarda reçeteli ketamin kullandığını çünkü bunun “olumsuz ruh halinden kurtulmaya yardımcı olduğunu” belirtmişti.

İlacın, yüksek tansiyon ve yüksek kalp hızı gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca ilacın tıbbi kullanımının kötüye kullanıma dönüşebileceğine dair korkular da var.

Extended-release ketamine tablets for treatment-resistant depression: a randomized placebo-controlled phase 2 trial

Faz 2 denemesinde, ilacın 10 saatlik bir süre boyunca vücuda salınması için tasarlanmış, uzatılmış salınımlı bir ketamin formülasyonu kullanıldı. Bunun da tedaviyi daha etkili hale getireceği ve disosiasyon, yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı veya uyuşukluk hissi gibi olumsuz etkileri azaltacağı belirtildi.

Yapılan çalışmada depresyon tanısı almış 231 kişinin tamamına beş gün boyunca yeni ilaç formülasyonunun verildiği yenilikçi bir tasarım kullanıldı. Semptomlarda önemli bir azalma gösteren 168 kişi araştırmanın ikinci aşamasına girdi.

Rastgele iki gruba ayrılan kişilerden bir grup ketamin hapları kullanmaya devam ederken, diğerlerine plasebo verildi.

13 haftanın sonunda plasebo grubundaki hastaların yüzde 71’i, haftada iki kez ketamin tableti kullanan hastaların Yüzde 43’ünün depresyonu nüksetti.

Hastaların kan basıncında önemli bir değişiklik olmadı ve minimum düzeyde uykulu hissetme raporları vardı. Bununla birlikte, daha yüksek dozlarda en fazla faydayı görenlerin, aynı zamanda çözülme ve baş dönmesi duygularını bildirme olasılıkları da daha yüksekti. Ayrıca tedavi grubunda 65 yaşında bir erkek intiharı da yaşandı ve baş araştırmacı bunun tedaviden ziyade hastalığından kaynaklandığını düşündü.

Denemenin arkasındaki ekip, ilacın, kronik depresyonla yaşayan ve geleneksel ilaçlara yanıt vermeyen milyonlarca insan için bir alternatif olabileceğini umuyor.

Düşük Dozda Ketamin Enjeksiyonu Doğum Sonrası Depresyonu Azaltabilir