Ana Sayfa Manşet “Keşke bu ilaçların hastalar için tehlikeli olabileceği bilgisine daha önce sahip olsaydık”

“Keşke bu ilaçların hastalar için tehlikeli olabileceği bilgisine daha önce sahip olsaydık”

Dr. Mandeep R. Mehra

DSÖ; hidroksiklorokin klinik araştırmalarını güvenlik endişeleri nedeniyle askıya almıştı!

Görüşlerini açıklayan bilim insanlarının bir bölümü araştırmanın bu ilaçların Covid-19 tedavisinde kullanımını sona erdirmesi gerektiğini belirtirken, bazıları ise bunun ampirik bir çalışma olduğunu ve bir kanıya varılması için daha fazla klinik araştırmanın yapılması gerektiğini söylüyor.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarından birisi olan Harvard Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mandeep Mehra, Washington Post’a yaptığı açıklamada, sıtma ilaçlarının Covid-19 tedavisinde kullanılmasının “çaresizlik karşısında her türlü önlemin alınmasından” kaynaklandığını söyledi.

Mehra, şimdi geri dönüp bakıldığında ilaçların sistemli bir test süreci yürütülmeden kullanılmasının “mantıksız” olduğunun görüldüğünü ifade ederek, “Keşke bu ilaçların hastalar için tehlikeli olabileceği bilgisine daha önce sahip olsaydık” dedi.

Sorbonne Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Christian Funck-Brentano ve Dr. Joe-Elie Salem, The Lancet’ta araştırmanın sonuçlarıyla ilgili yazdıkları makalede, bu ilaçların kalp ritminde bozulmaya ve kardiyotoksisitenin arttığına işaret ederek, hastalar için yarardan çok zarar getiriyor olabileceğini vurguladı.

Funck-Brentano ve Salem, “Bu ilaçların kalpte sorun yarattığı düşünülünce bu ilacın verildiği hastaların hastanedeki ölüm oranlarının yüksek olmasıyla ilaçlar arasında bağ kurmak cazip olabilir. Ancak araştırmada ölümler ile taşikardi arasındaki bağ araştırılmamış ve ölüm nedenleri hakkında da kesin yargılar yapılmamış” dedi.

Makalede, bu iki ilacın verildiği hastalarda ölüm oranlarının yüksek olmasının başka tıbbi nedenleri olabileceği belirtilerek, daha fazla araştırma ve klinik çalışmanın yapılması gerektiği ifade edildi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) eski baş bilim insanı, Georgetown Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Jesse Goodman da araştırmanın sonuçlarının “çok kaygı verici” olduğunu belirtti.

Ancak Goodman, bu araştırmanın kontrollü denek gruplarıyla yapılmadığını, ampirik bir çalışma olduğunu belirterek, söz konusu iki ilaç ile bazı sağlık sorunları arasında korelasyon bulunduğunu ortaya koyduğunu, bu durumun her zaman neden-sonuç ilişkisinin varlığına işaret etmeyeceğini vurguladı.

tamamı için kaynağa bknz

COVID-19 tedavisinde ventriküler aritmilerin sıklığının artması ile ilişkilendirilmiştir!