Ana Sayfa Hukuk&Etik Karantina uygulamasına uymayanlara hapis, para..cezaları

Karantina uygulamasına uymayanlara hapis, para..cezaları

İtalya’nın kuzeyinde, ülke nüfusunun dörtte birinden fazlasının yaşadığı bölgeler için dün alınan “karantina” kararının uygulanmasında sıkıntılar yaşanması üzerine halka sorumlu davranmaları çağrıları geliyor. Başbakan, tedbirlere uymayanların hapis ve para cezasına çarptırılabileceği uyarısında bulundu.

BBC haberinde: Başbakan Giuseppe Conte bugün La Repubblica gazetesinde yayımlanan söyleşide, “Tedbirlere uymak temel önemde” dedi. Conte, eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill’den alıntıyla “Bu bizim en karanlık saatimiz, ama üstesinden geleceğiz” dedi.

Başbakan, bunun içinse virüsün yayılmasının kontrol altına alınması ve hastanelerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Conte, “Her birimizin vermesi gereken tavizler, herkesin refahı için belirleyici nitelikte. Herkes kurallara uyarsa ülkemiz yakında başını yeniden doğrultabilir” diye konuştu.

Başbakan, kurallara uyulması için yurttaşlık bilinci çağrısı dışında ne gibi önlemler alınacağı sorusuna yanıt olarak da, kurallara uymayanlara ceza yasasının 650. maddesinin uygulanacağını söyledi. Bu maddeyi ihlal edenler 3 aya kadar hapis ve 206 euro para cezasına çarptırılabiliyor.