Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli”

“Kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli”

Prof. Dr. Alpay Azap, 3 yıldır koronavirus için alınan önlemler sayesinde solunum viruslarının dolaşamadığını ancak bu nedenle toplumda genel bağışıklığın azaldığını belirterek, “COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli” dedi. / Cumhuriyet

Ankara Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, solunum yolu infeksiyonlarına dair açıklamalarda bulundu.

Üç yıldır koronavirus için alınan önlemler sayesinde solunum viruslarının dolaşamadığını ve bu nedenle toplumda genel bağışıklığın azaldığını kaydeden Azap, “Bu kış daha çok ve çeşitli viruslarla hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar ->Bu kış maske-mesafe-havalandırma-aşı daha da önemli” uyarısı yaptı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Azap, şu ifadeleri kullandı:

“Kasım ayı başından itibaren solunum yolu infeksiyonları hızla arttı. COVID, grip, nezle virusları toplumda yayıldı. Çok kişi hastalandı. Çocuklar bu infeksiyonların yayılmasında başrol oynadığı için okulların ara tatili bizi biraz rahatlattı. Ancak yarın okullar açılıyor…”

“Okulların açılmasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda solunum yolu infeksiyonlarında ciddi artışlar olması kaçınılmaz. COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli. Grip ve COVID aşılarını da tamamlamalıyız.”

“3 yıldır COVID için alınan önlemler sayesinde solunum virusları dolaşamadığı için toplumda genel bağışıklık azaldı. Bu kış daha çok ve çeşitli viruslarla hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar ->Bu kış maske-mesafe-havalandırma-aşı daha da önemli”