Ana Sayfa Manşet Kan Grubu ile İnme arasında ilişki!

Kan Grubu ile İnme arasında ilişki!

UM School of Medicine Researchers Find Blood Type Linked to Risk of Stroke Before Age 60

Yeni çalışma, kan grubunuz 60 yaşından önce felç geçirme riskinizi tahmin edebilir!

Yeni bir meta-analize göre, bir kişinin kan grubu, erken felç geçirme riskleriyle bağlantılı olabilir. Meta-analiz, 60 yaşın altındaki genç erişkinlerde meydana gelen, beyne giden kan akışının tıkanmasının neden olduğu iskemik inmelere odaklanan genetik çalışmalardan elde edilen tüm mevcut verileri içeriyordu.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi (UMSOM) araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir meta-analize göre, bir kişinin kan grubu erken felç geçirme riskiyle bağlantılı olabilir. Bulgular Neurology dergisinde yayınlandı . Meta-analiz, 60 yaşın altındaki genç erişkinlerde meydana gelen, beyne giden kan akışının tıkanmasının neden olduğu iskemik inmelere odaklanan genetik çalışmalardan elde edilen tüm mevcut verileri içeriyordu.

Araştırma ekibinden Dr. Kittner; “A kan grubunun neden daha yüksek bir risk oluşturduğunu hala bilmiyoruz, ancak muhtemelen kan damarlarını kaplayan trombositler ve hücreler gibi kan pıhtılaşma faktörleriyle ve ayrıca hepsi bir rol oynayan diğer dolaşımdaki proteinlerle bir ilgisi var. kan pıhtılarının gelişiminde rol oynar” dedi Dr. Kittner. Önceki çalışmalar, A kan grubuna sahip kişilerin, derin ven trombozu olarak bilinen bacaklarda kan pıhtısı geliştirme riskinin biraz daha yüksek olduğunu göstermektedir. ”

UM Baltimore Tıbbi İşler Başkan Yardımcısı MD Mark T. Gladwin ve John, “Bu çalışma, genetik olarak önceden belirlenmiş kan grubumuzun erken felç riskinde nasıl bir rol oynayabileceğine dair daha derin bir araştırmayı gerektiren önemli bir soruyu gündeme getiriyor” dedi.

görsel