Ana Sayfa Manşet FDA, Omicron Alt Varyantlarını Hedefleyen Güncellenmiş Covid-19 Aşılarına Onay Verdi

FDA, Omicron Alt Varyantlarını Hedefleyen Güncellenmiş Covid-19 Aşılarına Onay Verdi

“Güncellenmiş güçlendiriciler”

Coronavirus (COVID-19) Update: FDA Authorizes Moderna, Pfizer-BioNTech Bivalent COVID-19 Vaccines for Use as a Booster Dose

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pfizer-BioNTech ve Moderna COVID-19 aşı güçlendirici aşılarının yeni sürümlerine izin verdiğini duyurdu.

Güçlendiriciler, son derece bulaşıcı BA.4 ve BA.5 omikron alt varyantları da dahil olmak üzere ABD’de en yaygın şekilde dolaşan koronavirüs suşlarına karşı koruma sağlayacaktır.

Yeni güçlendiriciler “iki değerlidir”, yani orijinal formülasyon ile şu anda virüsün baskın versiyonu olan BA.5’i hedefleyen bir kombinasyonun yanı sıra Omicron’un kardeş bir alt varyantını içerirler. Biri Pfizer ve Alman ortağı BioNTech tarafından 12 yaşından küçük kişilerde kullanılmak üzere, diğeri ise Moderna tarafından 18 yaş ve üzeri kişilerde kullanılmak üzere yapılmıştır.

Moderna COVID-19 Aşısı Bivalent, 18 yaş ve üzeri bireylerde tek bir destekleyici doz olarak kullanım için yetkilendirilmiştir. Pfizer-BioNTech COVID-19 Aşısı, Bivalent, 12 yaş ve üzeri bireylerde tek bir destekleyici doz olarak kullanım için yetkilendirilmiştir