Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kadınlarda Otoimmün Hastalık Oranı Erkeklere Göre 4 kat Daha Fazladır! X Kromozomu?

Kadınlarda Otoimmün Hastalık Oranı Erkeklere Göre 4 kat Daha Fazladır! X Kromozomu?

Kadınların , bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun kendi hücrelerine saldırdığı otoimmün hastalıktan etkilenme olasılığı erkeklerden dört kat daha fazladır . Bilim insanları artık bunun nedenini bildiklerini düşünüyor: Kadınlarda görülen büyük risk, vücudun X kromozomlarını nasıl kontrol ettiğiyle bağlantılı olabilir.

İnsanlarda iki tip cinsiyet kromozomu vardır : X ve Y. Çoğu dişi her hücrede iki X kromozomu taşırken çoğu erkekte bir X ve bir Y bulunur. X kromozomu Y’den daha büyüktür ve proteinleri kodlayan çok daha fazla gen içerir. Ancak iki X kromozomuna sahip insanlarda protein üretimine yalnızca birinin katılması gerekiyor; aksi takdirde hücreler çok geçmeden çok fazla proteinle boğulabilir. Bunu önlemek için dişilerde embriyonik gelişim sırasında her hücredeki bir X kromozomu “susturulur” .

Xist adı verilen uzun bir RNA molekülü ( DNA’nın genetik kuzeni ), bu susturmayı bir X kromozomuna tutunarak gerçekleştirir. Ancak birçok proteinin Xist’e yapışmaya eğilimli olduğu ve bu büyük RNA ve protein komplekslerinin dişileri otoimmün hastalıklara yatkın hale getirebildiği ortaya çıktı.

Bunun nedeni, Cell dergisinde 1 Şubat Perşembe günü fareler ve insanlar üzerinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, komplekslerin, vücudun kendi içindeki proteinlere karşı antikorlar ürettiği bir bağışıklık reaksiyonunu tetikleyebilmesidir .

Cell / Xist ribonucleoproteins promote female sex-biased autoimmunity

Stanford Üniversitesi’nde kanser araştırmaları ve genetiği profesörü ve eş-kıdemli çalışma yazarı Dr. Howard Chang , “Yani, gen aktivitesini kontrol etme görevinin yanı sıra, daha önce fark edilmemiş olan gerçekten büyük bir immünolojik damga da var” dedi. , WordsSideKick.com’a söyledi.

Bu nedenle bu bulguların otoimmün hastalıkların tedavilerine yönelik araştırmalar için yeni yollar açabileceğini söyledi.

23,5 milyondan fazla Amerikalıyı etkileyen otoimmün hastalıklara genetik ve çevresel tetikleyicilerin birleşimi neden oluyor . Bilim insanları , kadınların bu hastalıklara yakalanma olasılığının neden daha yüksek olduğunu açıklamak için hormonlarına ve içlerindeki ve üzerlerindeki mikroplara işaret ederek birçok teori öne sürdüler , ancak bu fikirlerin hiçbiri kesin olarak doğrulanmadı.

Chang ve meslektaşları tarafından yapılan daha önceki araştırmalar , Xist kompleksinin cinsiyete dayalı otoimmüniteyi tetikleyebileceğini, çünkü otoimmün hastalıklarla ilişkili birçok proteinin ona bağlanabileceğini öne sürdü. Ancak Xist’in, etkisini potansiyel olarak maskeleyebilecek hormonlar gibi diğer faktörler olmadan, tek başına incelenmesi gerekiyordu.

Bu nedenle ekip, Xist’i yapmak için iki erkek fare türünü genetik olarak tasarladı: biri lupusunkine benzer otoimmün semptomlara genetik olarak duyarlıydı , diğeri dirençliydi (karşılaştırma grubu). Lupusa eğilimli türde dişi fareler, erkek farelere göre semptomlara daha yatkındı; bu nedenle ekip, Xist’in erkeklerin hastalık düzeylerini dişilerin seviyesine çıkaracağı teorisini ortaya attı.

Ekip, deneylerinde, erkek farelerin genomlarına, açılabilen ancak tek X kromozomlarını susturmayan özel bir Xist geni versiyonunu dikti. Otoimmün hastalığı teşvik etmek için lupusa eğilimli fareleri belirli bir kimyasala maruz bırakmak zorunda kaldılar.

Xist etkinleştirildikten ve lupus uyarıldıktan sonra ekip, Xist’i ifade eden erkek farelerin dişilerle benzer oranda hastalık geliştirdiğini ve Xist içermeyen farelere göre daha şiddetli hastalığa sahip olduğunu gördü.

Ancak Chang, hem çevresel kimyasal tetikleyicinin hem de lupusa genetik yatkınlığın gerekli olmasının önemli bir kontrol olduğunu söyledi. Bu, fare deneylerini insanlarla daha alakalı hale getirdi.

Chang, “Birisi genetik yatkınlıkla doğmuşsa, o zaman Xist’in varlığının bir miktar etkisi vardır, ancak aynı zamanda çok daha önemlisi bu çevresel tetikleyici de gereklidir” dedi. Xist’i taşımak kişinin otoimmün bir duruma sahip olacağını garanti etmez; Xist kompleksi cinsiyetler arasındaki vaka sayımlarındaki tutarsızlığı açıklayabilir. tamamı için kaynağa bknz