Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kaçan doktor randevuları ölüm riskini nasıl artırır?

Kaçan doktor randevuları ölüm riskini nasıl artırır?

Dr Ross McQueenie, araştırmayı Lancaster Üniversitesi’nden ve Aberdeen Üniversitesi’nden meslektaşları ile birlikte Glasgow Üniversitesi’nden yürütmüştür.

Türünün en büyük çalışmasında bilimsel ekip; 2013 ve 2016 yılları arasında 3 yıl boyunca izlenen 500.000’den fazla hastanın İskoçya’daki randevu geçmişini inceledi. Ve hastaların tıbbi geçmişi ile ölüm kayıtları ilişkilendirildi.

  • Uzun süreli hastalıklara sahip hastaların büyük bir bölümünde, genel uygulama randevularının kaçırılma olasılığının artmış olduğu görüldü. Aynı hastaların, bir sonraki yıl büyük ölçüde ölüm riski altında olduğu gözlemlendi.
  • Yılda 2 veya daha fazla randevu kaçıran fiziksel sorunları olan hastalarda, randevusunu kaçırmayan hastalara göre ölüm riskinin 3 kart arttığı tespit edildi.
  • Yılda 2 veya daha fazla randevu kaçıran ruh-akıl sağlığı sorunları olan hastalarda, randevusunu kaçırmayan hastalara göre ölüm riskinin 8 kart arttığı tespit edildi.

Dr. McQueenie, araştırma hakkında yaptığı açıklamada “Takip süresi boyunca uzun vadeli ruhsal sorun yaşayan hastaların genellikle intihara teşebbüs ettiği görüldü. Dolayısıyla doğal olmayan dış etkenlerden dolayı erken ölümler görüldü.” ifadelerini kullandı. Araştırmada görev alan bir diğer araştırmacı Dr Ellis ise “Elde edilen sonuçlar, klinik görevlilerinin gözlemleriyle uyuşuyor. Özellikle uzun süreli ruhsal sorunlar yaşayan hastalar, yüksek ihtimalle birden fazla randevuyu kaçırıyorlar.” dedi.
Profesör Wilson, “Bu bulgular, erken ölüm riski yüksek olan hastaları belirlemek isteyen pratisyen hekimler için çok önemli.”