Ana Sayfa Hukuk&Etik ‘İstanbul’da bir hastaneye çoğu Suriyeli 392 hamile çocuk getirildi, savcılık 59 doktor...

‘İstanbul’da bir hastaneye çoğu Suriyeli 392 hamile çocuk getirildi, savcılık 59 doktor hakkında soruşturma başlattı’

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Başhekim Profesör Ahmet Yaser Müslümanoğlu’nun da aralarında bulunduğu kamu görevlisi 59 doktor hakkında soruşturma izni verdi. Vali Şahin, 20 Haziran tarihinde aldığı 2018/110 sayılı kararı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’ne de bildirdi.

Kararda doktorlar için; “2017 yılında 18 yaş altı gebeliğini teşhis ve tespit ettikleri çocuk gebeleri, bildirim yükümlülüğüne rağmen bildirmeyerek ‘sağlık meslek mensuplarının suçu bildirmemesi fiilini’ işledikleri” iddiasıyla soruşturma açılmasına izin verildiği hatırlatıldı.

Sadece 2017’de 392 vaka

“2017 yılında gebelik ön tanısıyla 392 gebe çocuk kaydının yapıldığı, bu hastalardan 348’inin gebe olduğu, 42’sinin gebeliğinin kesinleştirilemediğinin anlaşıldığı” ifadeleriyle hastanedeki durumun vahameti ortaya konurken çocukların yaş grupları da şöyle anlatıldı:

Gebeliği kesinleştirilen 348 hastadan 1’inin 13 yaşında, 14’ünün 14 yaşında, 36’sının 15 yaşında, 95’inin 16 yaşında ve 203’ünün 17 yaşında olduğu anlaşıldığı…

Başhekim doğruladı

Olayın ardından görüştüğümüz Başhekim Ahmet Yaser Müslümanoğlu hastanede yaşanmakta olan olayı teyit ederken, müfettiş incelemesi yapıldığını ancak sonuca dair evrakların henüz kendilerine ulaşmadığını söyledi. Müslümanoğlu, Valilik kararı kendilerine ulaştıktan sonra değerlendirme yapabileceğini söyledi.

Çoğunluğu Suriyeli 49 Türk vatandaşı var

Çocukların çoğunluğunun Suriyeli olduğu belirtilirken “16 yaş altı 50 gebe çocuktan sadece 21’i için bildirimde bulunulduğuna ilişkin tarih kaydı bulunduğu, bu çocuklardan 49’unun Suriyeli birinin Türk vatandaşı olduğu görüldü” ifadeleri kullanıldı.

Doktorlar kendini savundu

Skandalın ortaya çıkmasının ardından hazırlanan denetçi raporunda uzman doktorların kendilerini; hasta yoğunluğu, özellikle Suriyeli hastalarla iletişim sorunları, hastalara kaydın uzman doktorlar adına açılmış olmasına rağmen asistanların bakması, gibi gerekçelerle savunduğu aktarıldı. İstanbul Valisi Vasip “konunun adli mercilerce incelenerek açıklığa kavuşturulması” için 59 doktor hakkında soruşturma açılmasına izin verdi. 392 çocuğun adının olduğu soruşturmanın akıbetini, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturması belirleyecek

 

 

tamamı için kaynağa bakınız

 

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201807151034289400-istanbul-hastane-suriyeli-hamile-cocuk/