Ana Sayfa Ekonomi IOE Başkanı Erol Kiresepi: “Sosyal diyalog, ekonomik istikrar ve büyümenin olmazsa olmaz...

IOE Başkanı Erol Kiresepi: “Sosyal diyalog, ekonomik istikrar ve büyümenin olmazsa olmaz bir unsurudur”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu’nda konuşan Uluslararası İşverenler Teşkilatı Başkanı, KİPLAS Başkan Vekili ve Santa Farma Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kiresepi, sosyal diyalogun demokrasi ve katılımcılığın bir ürünü olarak ekonomik istikrar ve büyümenin olmazsa olmaz bir unsuru olduğunu vurguladı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu’nda konuşma yapan Uluslararası İşverenler Teşkilatı (IOE) Başkanı, KİPLAS Başkan Vekili ve Santa Farma Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kiresepi, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yüzüncü yılının, üç taraflılığın ve sosyal diyalogun da yüzüncü yılı anlamına geldiğini,  buradan hareketle hükümetlerin, işverenlerin ve işçilerin üretken bir çalışma hayatı ve saygın işler konusunda birlikte hareket etme kararlılığının da yüzüncü yılına başarıyla ulaştığını kaydetti. Kiresepi, Türk işverenlerinin endüstriyel ilişkiler alanındaki tek çatı teşkilatı olan TİSK’in de sosyal diyalog alanında ulusal ve uluslararası düzeyde önemli roller üstlendiğini belirterek Ortak Paylaşım Forumu’nun organizasyonu nedeniyle TİSK’e teşekkür etti.

Beceri eksikliği şirketler için büyük sorun
Konuşmasında ILO ile IOE’nin ortaklaşa yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını aktaran Kiresepi, yapılan araştırma sonuçlarına göre; şirket yöneticilerinin büyük bir çoğunluğunun beceri eksikliğinin şirketler için önemli bir sorun teşkil edeceği hususunda hemfikir olduğunu belirterek, ankete katılan yöneticilerin yüzde 78’inin, okulların ve eğitim müfredatının ekonominin gereksinimlerini karşılayacak şekilde güncellenmesi gerektiği görüşünde olduğunu, KOBİ’lerdeki yöneticiler arasında bu ihtiyacın daha da fazla hissedildiğini ve anılan oranın %84’e ulaştığını vurguladı.

Uluslararası İşverenler Teşkilatı hakkında
IOE, 50 milyondan fazla işletmeyi temsil eden 150’den fazla ülkenin işletme ve işveren örgütü üyesiyle dünyadaki en büyük özel sektör ağıdır. IOE, ILO ve BM, OECD, G20 ve diğer yükselen uluslararası sosyal ve ekonomik platformlarda neredeyse yüz yıldır iş dünyasının temsilcisidir. Uluslararası düzeyde işletmelerin güçlü ve dengeli sesi olarak temsil faaliyetlerine devam etmektedir.