Ana Sayfa Tıp&Sağlık İnternet Kullanımı Yetişkinlerde Bunama Riskini Azalttığı Kanıtlandı

İnternet Kullanımı Yetişkinlerde Bunama Riskini Azalttığı Kanıtlandı

Yeni yapılan bir araştırmaya göre yetişkinlerde düzenli internet kullanımı, seyrek kullananlara kıyasla bunama riskini yarı yarıya azaltığı öne sürüldü.

New York Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada,  yetişkinlerin eğitim düzeyi, ırk-etnisite, cinsiyet ve nesil gibi farklı demografik özellikleri gözönünde bulunduruldu.

Yapılan araştımada, çevrimiçi etkileşimin bilişsel rezervi uyarabileceği ve koruyabileceği, böylece beyin yaşlanmasını önleyebileceğini ve bunama riskini azaltabileceğini öne sürüldü.

Bunaması olmayan 50 ila 65 yaş arası incelendi

Yapılan araştırmada, düzenli internet kullanımı ile daha düşük bunama riski arasında bir bağlantı bulundu. Araştırmacılar, yaşları 50 ila 65 yaş arasında değişen, bunaması olmayan 18.154 yetişkini, yaklaşiık 8 ila maksimum 17 yıl boyunca takip ettiler.

Takip sırasında katılımcıların yüzde 4,68’ine demans teşhisi kondu. Düzenli internet kullanımı, düzensiz kullanıma kıyasla bunama riskinin yaklaşık yarısı ile ilişkilendirildi. Bu bağlantı, eğitim durumu, ırk-etnisite, cinsiyet ve nesilden bağımsız olarak bulundu.

Araştırmayı yürüten Virginia W. Chang, “Çevrimiçi katılım, bilişsel rezervin geliştirilmesine ve sürdürülmesine yardımcı olabilir, bu da beyin yaşlanmasını telafi edebilir ve bunama riskini azaltabilir,” dedi.