Ana Sayfa Biyoteknoloji İngiltere’de Cilt Kanseri Hastaya Bir Doz mRNA “Kanser Aşısı” Uygulandı

İngiltere’de Cilt Kanseri Hastaya Bir Doz mRNA “Kanser Aşısı” Uygulandı

Cilt kanseri olan 81 yaşındaki erkek bir hasta, cilt kanseri melanomu gibi katı tümör kanserlerini tedavi etmek için tasarlanmış yeni mRNA aşısını oldu.

Terapötik kanser aşıları bir tür immünoterapi görevi görür; bu, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine karşı savaşması için eğitilmesine yardımcı oldukları anlamına gelir. Bunlar, rahim ağzı kanserini önlemede inanılmaz derecede etkili olan HPV aşısı gibi kanseri önleyen aşılardan farklıdır. ABD’de melanom, prostat kanseri ve mesane kanseri için onaylanmış terapötik kanser aşısı bulunmaktadır.

Küresel denemeyi yürüten kurumlardan biri olan Imperial College Healthcare NHS Trust’tan yapılan açıklamaya göre, Birleşik Krallık’ta ve dünyanın başka yerlerinde test edilen yeni aşının adı mRNA-4359.

Tedavi, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın COVID-19’a karşı aşılarına benzer şekilde mRNA adı verilen genetik bir molekül içeriyor.

DNA’nın bu kuzeni, hücrelerdeki protein üreten fabrikalara talimatlar aktararak onları belirli proteinleri üretmeye yönlendirebilir.

mRNA-4359 durumunda aşı, hücrelere kanserli katı tümörlerde yaygın olarak bulunan proteinleri yapma talimatını verir.

Bu proteinler daha sonra vücudun bağışıklık sistemine sunulur ve bağışıklık sistemi kanser hücrelerinin peşine düşecek bir cephanelik oluşturur.

mRNA-4359 “hazır” bir kanser aşısı olarak kabul edilir; belirli bir kanser türüne sahip herhangi bir hastada kullanıma hazır olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır, çünkü bu tümör türlerinde yaygın olarak bulunan proteinlerin peşine düşer.

Geliştirilmekte olan diğer mRNA kanser aşıları daha kişiselleştirilmiştir. Örneğin, hastanın kendi tümörlerinden alınan genetik bilgi kullanılarak yapılan bir pankreas kanseri aşısı var. Böylece, söz konusu hastanın kanser hücrelerinde bulunan proteinleri hedef alacak şekilde tasarlandı.

mRNA-4359 denemesi, aşının insan hastalar için güvenli ve tolere edilebilir görünüp görünmediğini test ediyor.

Hem izolasyonda hem de pembrolizumab adı verilen mevcut immünoterapiye ek olarak test edilecek. İkincil bir önlem olarak, deneyi düzenleyenler tedavinin akciğer ve cilt kanseri hastalarının tümörlerini küçültüp küçültmediğine de bakacak. Aşının etkinliği gelecekteki çalışmalarda daha ayrıntılı olarak incelenecektir.

Imperial College London Cerrahi ve Kanser Departmanında klinisyen bilim insanı ve Imperial College Healthcare NHS’de danışman tıbbi onkolog olan Dr. David Pinato, “Bu araştırma hala erken aşamada ve hastaların kullanımına sunulması birkaç yıl alabilir. Ancak bu deneme, bizi potansiyel olarak daha az toksik ve daha kesin olan yeni tedavilere yaklaştıran önemli bir temel oluşturuyor.”

Açıklamada, “Temel olarak bu bir rahatlama oldu. İlk teşhisimden hiçbir zaman geçmeyecek veya gitme ihtimali olmayan bir şeyin olduğunu biliyordum. Hastanın tedaviye dirençli malign melanomu var ve denemeden önce zaten farklı bir immünoterapi ve radyoterapi almıştı”

Deney, ilaç şirketi Moderna tarafından destekleniyor ve önümüzdeki üç yıl içinde dünyanın her yerinden hasta alınması planlanıyor. Her hasta tedaviden sonra 34 aya kadar takip edilecek

 

Kişiselleştirilmiş Kanser mRNA Aşısı ile Gelen Başarı