Ana Sayfa Manşet İlaç ve Medikal firmalara ödeme 27 haziranda

İlaç ve Medikal firmalara ödeme 27 haziranda

Maliye Bakanı Ağbal;

43 üniversite hastanesinin ilaç ve medikal şirketlerine olan borcunun 2.9 milyar liralık kısmını Maliye devraldı. Maliye Bakanı Ağbal, “400 milyon lira indirim aldık. 27 Haziran’da ödeme yapacağız. Yeniden birikmemesi için ilave tedbir alacağız”

‘27 HAZİRAN’DA ÖDEME YAPACAĞIZ’

Toplam 43 devlet üniversitesinin borcu bulunduğunu kaydeden Ağbal, en borçluların Hacettepe, Ege, Ankara, Akdeniz, Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakülteleri olduğunu söyledi. Yasal takvime göre ödemelerin 12 Temmuz’da başlaması gerektiğini hatırlatan Ağbal, “İlaç firmalarının ve medikal şirketlerin taleplerini dikkate alarak, Hazine Müsteşarlığı ile de çalışarak erken bir tarihe çekmiş olduk. Biz üniversitelere 27 Haziran itibarıyla aktaracağız. Hemen ertesi gün ise ilaç firmalarının ve medikal şirketlerin banka hesaplarına aktarılacak” dedi.

Esra Nehir 
http://www.haberturk.com/universite-hastanelerinin-borcunu-maliye-bakanligi-odeyecek-2019391-ekonomi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, üniversite hastanelerinin 31 Aralık 2017 öncesine ait ilaç ve medikal şirketlerine olan borçlarını üstlendiklerini, 27 Haziran’da ise ödeme yapacaklarını açıkladı. Erken ödeme sayesinde 400 milyon lira indirim sağlanırken, borç yükü nedeniyle sağlık hizmeti sunmakta zorlanan üniversite hastaneleri ise rahat nefes alacak.

Konuya ilişkin bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Naci Ağbal, Maliye Bakanlığıolarak üniversite hastanelerinin 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla var olan borçlarını üstlendiklerini belirtti. Ağbal, 43 devlet üniversitesinin bu tarih itibarıyla 3.8 milyar lira birikmiş borcu bulunduğunu, yasal düzenlemenin ardından ilaç firmaları ve medikal şirketlerin üniversitelere müracaat ettiklerini, bu kapsamda 2.9 milyar liralık borca ödeme imkânı sağladıklarını söyledi.

2.5 MİLYARA İNDİ

Ağbal bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, üniversitelerin ilaç firmaları ve medikal şirketlere olan borçları konusunda gerekli yasal düzenlemenin yapıldığını belirterek, 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla Maliye Bakanlığı’nca üniversite hastanelerinin borçlarının üstlenildiğini söyledi. Üniversite hastanelerinin 3.8 milyar lira borcu olduğunu kaydeden Ağbal, “Düzenlemeyi yaptıktan sonra ilaç firmaları ve medikal şirketler üniversitelere müracaat etti. Müracaat süresi tamamlandı. Bu kapsamda 2.9 milyar liralık bir borcu ödeme imkânını sağlamış olduk. Üniversiteler bütün firma taleplerini bize bildirdiler. 2.9 milyar liralık bu alacağı iskonto ederek ödeyeceğiz. Firmaların üniversitelerden olan 2.9 milyar alacağına karşılık biz 2.5 milyar lira ödeyeceğiz. Yani bu uygulama sonucunda kamu 400 milyon lira bir erken ödeme iskontosu almış oldu” dedi.

En çok borcu olan 6 üniversitenin Hacettepe, Ege, İstanbul Tıp Fakültesi yani Çapa Tıp Fakültesi, Ankara, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Akdeniz Üniversitesi olarak sıralayan Ağbal, Hacettepe Üniversitesi’nin 335 milyon liralık borcu için 312 milyon liralık müracaat yapıldığını söyledi. Hacettepe’nin 312 milyon liralık borcuna karşılık 37 milyon lira iskonto alındığını anlatan Ağbal, 275 milyon lira ödeme yapılacağını bildirdi. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nin 306 milyon liralık borcu için 250 milyon liralık müracaat alındığını, iskontodan sonra 212 milyon lira ödeme yapılacağını anlatan Ağbal, “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde başvuru oranı çok yüksek. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde kapsama giren borç tutarı 233 milyon. Müracaat 223 milyon, yüzde 96. Aldığımız iskonto 24 milyon lira ve yapacağımız ödeme 199 milyon lira” dedi. Ağbal, 2.9 milyar liralık başvurunun 2 milyar lirasının tıbbi malzeme firmalarının müracaatı olduğunu belirterek, 900 milyon lira alacağın da ilaç firmalarının müracaatlarından geldiğini ifade etti. Ağbal, “Diğer taraftan üniversitelere mal tedarik eden ilaç firmaları ile medikal şirketler de alacaklarını tahsil edip işçilere, piyasaya, bankalara olan ödemelerini yapma imkânına kavuşacaklar” dedi.

Neşe Karanfil
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/ilac-firmalarina-odeme-28-haziranda-40869970