Ana Sayfa Biyoteknoloji İki doz arasındaki süre 3 hafta veya daha uzunsa etkinlik oranı yüzde...

İki doz arasındaki süre 3 hafta veya daha uzunsa etkinlik oranı yüzde 62.3’e çıkıyor

Brezilya’nın Sao Paolo kentindeki 120 yıllık biyomedikal araştırma merkezi Butantan Enstitüsü, Çin merkezli Sinovac’ın koronavirüse karşı ürettiği CoronaVac isimli aşının etkinlik oranlarıyla ilgili yeni açıklama yaptı.

Sputniknews: Reuters, Sinovac’ın CoronaVac aşısının Brezilya’daki testlerini ve üretimini yapan Butantan Enstitüsü’nün en yeni Faz 3 klinik deneylerine dayandırdığı raporunu haberleştirdi.

Üç haftadan kısa arada etkinlik yüzde 50’nin altında

Habere göre Butantan Enstitüsü, Sinovac’ın CoronaVac aşısının iki dozunun yapılması arasındaki süre üç haftadan kısa olursa, etkinlik oranının yüzde 49.1 olduğunu duyurdu. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koyduğu yüzde 50 çıtasının altında.

Daha küçük bir grupla iki doz arasındaki süre üç hafta veya daha fazla tutularak yapılan deneyde ise CoronaVac’ın etkinlik oranı yüzde 62.3’e çıktı.

Kovid’in ağır geçirilmemesini sağlamada yüzde 100’e kadar başarılı

İkinci dozun yapılmasının üzerinden iki haftadan uzun süre geçmesi halinde etkinliğin yüzde 62.3’e kadar çıkabileceğini saptayan Butantan, koronavirüse yakalananların tıbbi yardım almalarına gerek kalmaması bakımından CoronaVac’ın etkinlik oranının yüzde 83.7-100 arasında değiştiğini belirtti.tamamı için kaynağa bknz