Ana Sayfa Tıp&Sağlık Herbafarm

Herbafarm

Meltem KurtsanKAGİDER’in kurucularından. İki dönem başkanlık yaptı, şimdi de onursal başkan. Meslek hayatı ödüllerle dolu. Davos’ta “Geleceğin Global Lideri” seçildi, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından da, “Yılın Kadın Girişimcisi” ödülüne layık bulundu. Fakat ödüller, unvanlar onu çok da ilgilendirmiyor, o hep önüne bakıyor, yepyeni şeyler üretiyor. Bir süre önce Bodrum Yalıkavak dağlarında doğal florası bozulmamış, içinden tıbbi ve aromatik bitkilerin fışkırdığı bir arazide, “Herbafarm Akademi”yi kurdu. Doğayı unutan şehirli insana alternatif bir yaşam şekli olduğunu gösteren eğitimler düzenliyor. En kısa zamanda ben de katılmak istiyorum o eğitimlere. Yaşasın kadınlar! Yaşasın üreten, toplumu faydalı yaratıcı kadınlar!!!

Ayşe Arman

Girişimci kadınlara ideal bir örnek Meltem Kurtsan

 Ve 50’nizden sonra, yeniden girişimci bir hamleyle “Herbafarm”ı kurdunuz. Özel bir sebebi var mı?

Emeklilik yaşamım için, Bodrum Yalıkavak dağlarında doğal florası bozulmamış, içinden tıbbi ve aromatik bitkilerin fışkırdığı bir arazi buldum. Âşık oldum tabii. Aradan 30 yıl geçmiş olduğu için gençliğimde öğrendiğim bitkileri tanıyamaz olduğumu fark ettim. Mezun olduğum okula, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne dönerek ‘fitoterapi’ (bitkilerle tedavi) yüksek lisansı yaptım. Bezmialem Üniversitesi’nde ‘aromaterapi’, Homeopati Derneği’nde ‘homeopati’, İstanbul Mimarlar Odası’nda permakültür eğitimleri aldım. Kendimi her mevsim açan, çesit çeşit şifalı bitkiye adadım. O güzelim yere de “Herbafarm” adını verdim. Organik sertifikası aldım. Hızımı alamayıp “Herbafarm Akademi”yi kurdum.

 Orada tam olarak ne yapıyorsunuz?

Geçen yıl doğal kozmetik eğitimim patlama yaptı! Pek çok kişi bizden eğitim almaya geliyor. Bahçeden lavanta toplayıp imbiğe koyuyoruz; yağını, hidrosolunu alıp, toniğe ve kreme dönüştürüyoruz. Yine bahçeden aloe vera yaprağı kesip içindeki jeli çıkartıp nemlendirici yapıyoruz. Hemen her hafta sonu konusunun uzmanı hocaları davet ediyoruz. Aromaterapi, şifalı bitkiler, homeopati, naturopati, organik tarım, koku, detoks, ekolojik mimari, sabun yapımı, feng shui gibi konularda eğitimler veriyoruz. Her sabah yoga ve meditasyonu da unutmuyoruz…

 

 

 

tamamı için kaynağa bakınız