Ana Sayfa Manşet Hayvandan İnsana Organ Naklinde Önemli Bir Adım, “ksenotransplantasyon”

Hayvandan İnsana Organ Naklinde Önemli Bir Adım, “ksenotransplantasyon”

ABD’deki uzmanların, bir ilki gerçekleştirerek genetiğiyle oynanmış domuz böbreğini bir insana nakletmesi organ nakli alanında çığır açmıştı. Şimdi de aynı ekibin beyin ölümü gerçekleşen bir adamın vücuduna naklettikleri domuz böbreğinin bir aydan fazladır yaşamaya devam etmesi önemli bir gelişme!

NYU Langone Health‘teki cerrahlar Çarşamba günü yaptığı açıklamada, beyin ölümü gerçekleşmiş bir adama nakledilen genetiği değiştirilmiş bir domuz böbreğinin 32 gün boyunca işlevini sürdürdüğünü ve hayvan organlarının insanlarda olası kullanımına doğru bir ilerleme olduğunu söyledi.

Böbrek, nakledildikten birkaç dakika sonra reddedilmedi – bu, farklı bir türden organların kullanıldığı ksenotransplantasyonda bir sorundu. Doktorlar bir basın toplantısında, idrar üretmeye başladığını ve toksinleri filtrelemek gibi insan böbreğinin işlevlerini devraldığını söylediler.

Yine Çarşamba günü, Birmingham Heersink Tıp Okulu’ndaki Alabama Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu yılın başlarında 10 gen değişikliği geçiren iki domuz böbreği alan beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastayla ilgili benzer bir vaka çalışması yayınladılar. Böbrekler reddedilmedi ve yedi gün boyunca çalışmaya devam etti. Sonuçlar hakem tarafından incelendi ve JAMA Surgery dergisinde yayınlandı .

Normal Graft Function After Pig-to-Human Kidney Xenotransplant | Surgery | JAMA Surgery | JAMA Network

İki nakil ameliyatı, domuz böbreklerinin uzun bir süre normal insan işlevini sürdürebildiğini göstererek, bir gün böbrek arzı ile böbrek talebi arasındaki devasa uçurumu kapatma umudu veriyor. İlgili cerrahlara ve diğer uzmanlara göre, Çarşamba günü yeni sonuçlar açıklanana kadar bu kanıtlanmadı.

JAMA Surgery araştırmasının baş yazarı Jayme E. Locke, “Tarihte ilk kez, genetiği değiştirilmiş bir domuz böbreğinin yaşamı sürdüren böbrek fonksiyonunu sürdürebildiğini gösterebilen biri oldu” dedi . tamamı için kaynağa bknz

Deneysel organ naklinde bu kez böbrek