Ana Sayfa Manşet Havadan bulaşabiliyor?

Havadan bulaşabiliyor?

CDC açıklayıp geri çekti: Maymun çiçeği de havadan bulaşabiliyor

independent / ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin kılavuzunda kısa süreliğine yaptığı değişiklik, bu virüsün de koronavirüs gibi aerosol yoluyla bulaşabileceğini ortaya koydu

ABD’nin en yetkili sağlık kurumlarından Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) geçen hafta maymun çiçeği virüsünden korunmak isteyen gezginlere yönelik kılavuzunu güncelledi. Tavsiyelerden biri şuydu:

Maske takın. Maske takmak aralarında maymun çiçeği virüsünün de bulunduğu pek çok hastalıktan sizi korur.

Pazartesi gecesi bu tavsiye silindi. CDC, ertesi gün yaptığı açıklamada kafa karışıklığı yarattığı için bu tavsiyenin silindiğini belirtse de, bu virüsün yayıldığı ülkelerde ev içi temasta bulunan kişilerin, sağlık çalışanlarının ve bu virüsü kapmış hastalarla yakın temastakilerin maske takmasının iyi bir fikir olduğu görüşünde. Kurum, sitesindeki başka bir yerde bu tavsiyeleri aktarmaya devam ediyor.

Bu açıklamaları haberleştiren New York Times, maymun çiçeği salgınının az konuşulan taraflarından birinin, virüsün kısa mesafede havadan da geçmesi olduğunu bildirdi. Uzmanlar bu bulaşma yolunun salgın rakamlarının yüzde kaçından sorumlu olduğunu bilmeseler de “Küçük bir oran” diyorlar.tamamı için kaynağa bknz.

CDC / Bulaşma

Veteriner hekimler, maymun çiçeği hastalığına duyarlı tüm memelileri dikkate almalı ve hastalığın hayvandan hayvana nasıl bulaştığının farkında olmalıdır.

CDC / U.S. Monkeypox 2022: Situation Summary

İnsanların maymun çiçeği hastalığına nasıl maruz kaldıkları net değil, ancak ilk veriler gey, biseksüel ve erkeklerle seks yapan diğer erkeklerin yüksek sayıda vaka oluşturduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, maymun çiçeği olan biriyle yakın temasta olan herkes risk altındadır.

The CDC raises its alert on the global monkeypox outbreak to level 2, but abruptly drops the use of facemasks for infection prevention

CDC, kılavuzuna virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için yüz maskeleri takmayı da dahil etmişti. Kılavuz, yüz maskelerinin “maymun çiçeği de dahil olmak üzere birçok hastalığa” karşı korunmaya yardımcı olabileceğini açıkça belirtti. Ancak, CDC aynı gün sonra bu öneriyi aniden kaldırdı.

CDC ve DSÖ’den maymun çiçeği hastalığı için risk ve seyahat uyarısı