Ana Sayfa Biyoteknoloji Haseltine, mutasyon tehlikesi uyarısı

Haseltine, mutasyon tehlikesi uyarısı

ABD ve Latin Amerika’daki çok sayıda enfeksiyonun nedeni olabilir.

Scripps Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, koronavirüsün sivri uçlu proteininin mutasyondan etkilendiğini bildirdi. Virüs bu proteini hücreye girmek için kullanıyor. Bulgular doğrulanırsa virüste meydana gelen değişimlerin pandeminin seyrini etkilediği ilk kez gösterilmiş olacak.

Yapılan laboratuvar deneylerinde D614G adı verilen bir mutasyonun, virüse daha fazla sivri uç kazandırdığı ve bunları daha kararlı hale getirdiği ortaya çıktı. Bu durum, virüsün hücreye girişini kolaylaştırıyor.

Araştırma henüz hakem onayından geçmediği için BioRxiv adlı internet sitesinde yayımlanacak. Ancak bilim insanları bulgularını Access Health International’ın başkanı, virolog ve biyoteknoloji girişimcisi William Haseltine’a gönderdi.

CNN’nin haberine göre Haseltine, bulguların koronavirüsün Amerika’ya neden kolayca yayıldığını açıkladığını düşünüyor.

Araştırmaya katılan virolog Hyeryun Choe da “İncelediğimiz hücre kültürü içinde bu mutasyonu geçiren virüsler, geçirmeyenlerden daha bulaşıcıydı” dedi.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü bu hafta yeni koronavirüste şimdiye kadar görülen mutasyonların, geliştirilmekte olan aşıların etkinliğini engellemeyeceğini açıklamıştı.

The Problem With Stories About Dangerous Coronavirus Mutations

William Haseltine uyardı: aşı garanti değil!