Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hamilelik Sırasında  Bebeği Taşımak İçin Gereken Enerji Hesapladı

Hamilelik Sırasında  Bebeği Taşımak İçin Gereken Enerji Hesapladı

Avustralyalı araştırmacılar, hamileliğin dokuz ay boyunca yaklaşık 50 bin kaloriye ihtiyaç duyduğunu tahmin etti. Bunun da, yaklaşık 50 litrelik dondurmaya eşdeğer olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, insan bebeğinin dokularında depolanan enerjinin, hamileliğin toplam enerji maliyetinin yalnızca yüzde 4’ünü oluşturduğunu keşfetti. Geri kalan yüzde 96 ise kadının kendi vücudunun ihtiyaç duyduğu ekstra yakıt olduğu kaydedildi. Bu keşifin, metabolizma üzerine uzun süredir devam eden çalışmalar sonucu  ortaya çıktığı belirtildi.

Dr. Marshall düzinelerce türün yaşamları boyunca tükettiği enerjinin tam bir envanterini derlemeye koyuldu. Çoğu dişinin yalnızca kendi vücutlarını beslemekle kalmayıp aynı zamanda yavrularına da ek enerji aktarması gerektiğini fark etti.

Her yavrunun dokularında depolanan enerji gibi bilgiler için bilimsel literatürü taradılar. Ayrıca üreme sırasında dişilerin genel metabolizma hızına da baktılar; bilim insanları, annelerin ne kadar oksijen tükettiğini ölçerek bunu tahmin edebiliyorlar.

Araştırmacılar, bu tür verileri bir araya getirerek böceklerden yılanlara ve keçilere kadar 81 türün üreme maliyetini tahmin etti.

Bir hayvanın büyüklüğünün, üremek için ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğu üzerinde büyük etkisi olduğunu buldular.

Araştırmacılar rotiferler adı verilen mikroskobik hayvanlar, bir yavru oluşturmak için kalorinin milyonda birinden daha azına ihtiyaç duyar. Buna karşılık, beyaz kuyruklu bir geyik, geyik yavrusu üretmek için 112 bin ‘den fazla kaloriye ihtiyaç duyar.

Bir türün metabolizması da bir rol oynar. Sıcakkanlı memeliler, sürüngenlerin ve aynı büyüklükteki diğer soğukkanlı hayvanların kullandığı enerjinin üç katı kadar enerji kullanırlar.

Dr. Marshall ve öğrencileri birçok türde hamileliğin dolaylı maliyetlerinin doğrudan olanlardan daha fazla olduğunu keşfettiler.

Dişi bir memelinin hamilelik sırasında kullandığı enerjinin yalnızca yüzde 10’u yavrularına gitti.

Çalışma, bazı türlerin neden diğerlerinden daha yüksek dolaylı maliyetlere sahip olduğuna dair ipuçları sunuyor. Yumurtlayan yılanlar, canlı yavru doğuran yılanlara göre çok daha az dolaylı enerji kullanır. Canlı doğuran yılanlar, vücutlarının içinde büyüyen embriyoları desteklemek zorundayken, yumurtlayan anneler yavrularını vücutlarından daha hızlı çıkarabilirler.