Ana Sayfa Sosyal Tıp Güneş Işığı Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Güneş Işığı Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Güneş ışığına çok fazla maruz kalmanın sonucunda cilt kanserine yakalanma riskine ilişkin uyarıları duymuşsunuzdur. Bu doğru bir bilgi. Yoğun bir şekilde güneş ışığına maruz kalan ABD Donanması personelinin kötü huylu melanom vakalarında sekiz kat artış görülüyor. Güneş koruyucu merhem kullanmış olsalar bile güneş ışığına uzun süre maruz kalan İsveçli kadınlarda kötü huylu melanomlarda benzer sekiz kat artış bulundu. Bunun nedeni çoğu güneş koruyucu merhemin ultraviyole radyasyonun cilt hasarına karşı yeterince koruma sağlamasıdır.

Ancak güneş ışığının da önemli bir iyileştirici etkisi vardır. Artan cilt kanserlerine rağmen günlük güneş ışığına en fazla maruz kalan insanlar en uzun yaşam beklentisine sahiptir. ABD Donanması personelinin bu cilt kanserlerinden ölüm oranı beklenenden üç kat daha düşüktü ve diğer tüm kanser türlerinden ölüm oranı da yüzde 44 daha düşüktü.

Benzer şekilde, güneş ışığına en çok maruz kalan İsveçli kadınlar, en fazla cilt kanserine yakalanmalarına rağmen en uzun yaşayanlar arasında yer alıyor. Karşılaştırıldığında, güneş ışığına en az maruz kalan (yani, en çok iç mekanda vakit geçiren) kadınların ölüm oranı iki katına çıktı. 20 yıllık bir çalışma sırasında güneş ışığına en çok maruz kalan kadınlarla karşılaştırıldığında. Kardiyovasküler hastalıktan ölme riski yüzde 130 daha fazlaydı ve diğer kanser dışı, kardiyovasküler olmayan nedenlerden ölme riski de yüzde 70 daha fazlaydı. Güneşe en az maruz kalan kadınlarda hipertansiyon ve diyabet riski yaklaşık yüzde 40 arttı. Dikkat çekici bir şekilde, malign melanom geliştirenlerin bile güneşlenmeye devam etmeleri halinde nüksetmeden daha uzun süre hayatta kaldıkları görüldü.

Peki güneş ışığının uzun ömürlülüğü ve sağlığı destekleyen özelliği nedir?

D Vitamini Hipotezi ve Güneş Işığı

Klasik açıklama, cilde düşen güneş ışığının ciltteki kolesterolü D Vitaminine dönüştürdüğü ve çoğu zaman iç mekanlarda yaşayan veya az güneş alan kuzeydeki bulutlu ortamlarda (Seattle veya Helsinki’yi düşünün) yaşayanlarda Vitamin D riskinin daha yüksek olduğu yönündedir. D yetersizliği. D vitamini eksikliği, yaşam süresini etkileyen çok çeşitli bozukluklarla ilişkilendirilmiştir ve D vitamini takviyeleri üzerine yapılan bazı çalışmalar, kanserden ölüm oranlarının daha düşük olduğunu göstermiştir. Sorun, D vitamini takviyesiyle ilgili çok sayıda büyük ölçekli randomize kontrollü çalışmanın kanser, kardiyovasküler olaylar ve ölüm oranları üzerinde önemli olumlu etkiler gösterememesidir. Bu, D vitamini takviyesi almayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez, çünkü çok sayıda D vitamini takviyesi vardır. Kemiklerinizin sağlığı üzerinde olumlu etkileri belgelenmiştir.

Diğer Cilt Radyasyonu Hipotezleri

Şüphesiz cilde düşen güneş ışığının fizyolojik tepkileri tetiklemesinin birçok başka mekanizması vardır. Örneğin, ciltteki nitrik oksit metabolitleri, UV radyasyonu ile reaksiyona girerek nitrik oksidi serbest bırakır ve bu da kan basıncını düşürür. Işık spektrumunun diğer ucunda, cilde yayılan kırmızı ışık, kan şekeri düzeylerini düşürür.

Bu cilt radyasyonu hipotezlerinin sınırlaması, önemli miktarda cildin güneş ışığına maruz kalmasına bağlı olmasıdır. Güneşli bir günde mayoyla veya bikiniyle plajdaysanız, büyük miktarda D Vitamini ve nitrik oksit sentezlenir. Ancak çoğu insan güneşlenmez. Çoğu zaman kıyafet giyerler, bu nedenle güneş ışığına maruz kalan tek cilt yüzleri, boyunları ve vücut cilt yüzeyinin yüzde 10’undan azını oluşturan elleridir. Hava koşulları, bulut örtüsü ve gölgede olma gibi değişkenler göz önüne alındığında, doğrudan cilt radyasyonunun faydaları sınırlı olabilir.

Sirkadiyen Mavi Hipotezi

Dış mekan gün ışığı ve/veya güneş ışığı, gözlere düşen ışığın yoğunluğu ve spektral bileşimi nedeniyle sirkadiyen zamanlama sisteminin sağlığına açıkça faydalıdır. Bulutlu bir günde bile gözlere giren mavi dalga boyundaki ışık miktarı, sirkadiyen saat sistemine güçlü bir senkronizasyon işareti sağlamak için fazlasıyla yeterlidir. Bu, sirkadiyen bozulmanın önlenmesine yardımcı olur ve böylece birden fazla hastalık riskini azaltarak yaşam süresini uzatır.

Bu nedenle, güneşlenmeye veya cildin geniş bölgelerini açığa çıkarmaya gerek kalmadan her gün dışarı çıkmak herkesin günlük rutininin bir parçası olmalıdır. Ek bir artı olarak, eğer bunu sabah, öğle güneşinden önce yaparsanız, en güçlü sirkadiyen artışı elde edersiniz ve aynı zamanda cilt kanseri riskini de en aza indirirsiniz.

Çağlayan Taybaş

www.sinirbilim.org/gunes-isigi/

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-light-doctor/202405/sunlight-heals-and-cures-but-how