Ana Sayfa Tıp&Sağlık Göz Sağlığı İçin En İyi 12 Besin

Göz Sağlığı İçin En İyi 12 Besin

Tıpkı genel sağlığınız gibi, göz sağlığımız da ne yediğinize bağlıdır. Diyetiniz ne kadar sağlıklı olursa, vücudunuz gelişmek için ihtiyaç duyduğu besinlerden o kadar fazla alır.

Göz sağlığı için en iyi yiyeceklerden daha fazlasını tabağınıza koyabilirseniz, gözetmenlerinize ihtiyaçları olanı vermiş olursunuz. Yani ömür boyu net görme şansınızı artırmak istiyorsanız göz sağlığına iyi gelen besinleri tercih etmelisiniz.

Sağlıklı gözler için en iyi besinler

Brokoli 

Amerikan Optometrik Derneği tarafından desteklenen bir araştırma, brokoli’de bulunan bir bileşik olan indol-3-karbinol’ün retinanızdaki toksinleri gidermeye yardımcı olabileceğini buldu. Bu, yaşlı erişkinlerde görme kaybının önde gelen nedenlerinden biri olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskinizi azaltır.

Somon

Gözlerinizi sağlıklı tutmak, onları yeterince nemli tutmak anlamına gelir. Sağlıklı gözler için en iyi yiyeceklerden bazıları uzun bir yol kat edebilir. Somon, omega-3 yağ asitleri içerir. Bu, yaşlandıkça daha yaygın hale gelen rahatsız edici bir durum olan kuru göz riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Havuçlar

Havuç göz sağlığı için en iyi besinlerden biridir. vücudunuzun A vitamini yapmak için kullandığı bir antioksidan olan tonlarca beta-karoten içerirler. A vitamini geceleri görmenize yardımcı olur ve miyopiye (yani miyopiye) karşı korur. Ayrıca havuç, başka bir antioksidan olan lutein içerir. Bu, AMD riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ay çekirdeği

Ayçekirdeği görüş için en iyi besinlerden biridir. AMD ile savaşmaya yardımcı olan bir antioksidan olan çok miktarda E vitamini içerirler. E Vitamini ayrıca güneşin zararlı UV ışınlarına karşı savaşmaya yardımcı olarak katarakt riskinizi azaltır. Vücudunuz bazı vitaminleri sentezleyebilirken, E vitaminini gıda kaynaklarından almanız gerekir.

Kivi

Sağlıklı gözler için en iyi yiyecekler listesinde yer alan Kivi, AMD ile savaşan antioksidan olan lutein ve ayrıca gözlerinizin ışığı filtrelemesine yardımcı olan zeaksantin içerir.

İstiridyeler

İstiridye sadece omega-3 yağ asitleri içermez, aynı zamanda çinko bakımından da yüksektir. AMD ile savaşmak için istiridye başka bir güçlü besin.

Ispanak

Çok yönlü besinlerin harika bir kaynağı olan bu yeşil yapraklı bitki, göz sağlığının önemli bir bileşeni olan, bol miktarda lutein içeriyor. Yağla birlikte tüketildiginde antioksidanları en iyi şekilde emmesine yardımcı oluyor.  Omega-3 de içeren ıspanak zeytinyağıylı salatası, göz sağlığı için  besin üretmenin en iyi yolu.

Badem

Badem ve diğer yemişler, AMD ve kataraktla savaşan antioksidan olan yüksek düzeyde E vitamini içerir. Yine, vücudunuz bu vitamini kendi başına yapamaz

Yumurtalar

Yumurtalar, lutein ve zeaksantinden çinko ve A vitaminine kadar gözlerinizin ihtiyaç duyduğu hemen hemen her şeyi sağlar. Aslında, 2019’da yapılan bir araştırma, düzenli olarak makul miktarda yumurta yemenin AMD geliştirme riskinizi önemli ölçüde azalttığı sonucuna varmıştır. Göz sağlığına iyi gelen besinlere ulaşmak istiyorsanız yumurta işinizi fazlasıyla kolaylaştırabilir.

Consumption of eggs and the 15-year incidence of age-relate macular degeneration

Background and aims: A naturally rich source of lutein and zeaxanthin are eggs. There is scarce epidemiological data on the temporal association between total egg consumption and age-related macular degeneration (AMD) incidence. We aimed to establish the prospective and independent association between consumption of eggs with the incidence of AMD over a 15-year follow-up.

yoğurt Süt,

Hem A vitamini hem de çinko içerir, göz sağlığı için anahtar besinler. Süt ürünleri seçimlerinizi yaparken kültürlü çeşitleri tercih edin. Çünkü yoğurt probiyotik içerir. İyi bakterilerin alerjik konjonktivitten kuru göze kadar her şeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Portakallar

Beta-karotenden, A vitamini gözler için önemli. beta-karoten içeren yiyecekler antioksidan onları turuncu yapar. Bu nedenle, portakalların bu besini iyi miktarda içermekte. Portakallarda bol miktarda C vitamini vardır. Bu da vücudunuzun YBMD, katarakt ve genel olarak görme kaybıyla savaşmasına yardımcı olabilir.

Çilek

Çilekler  de Portakallar gibi yüksek seviyede C vitamini içermekte. Ancak Çilekteki vitamin miktarı portakaşşardan daha fazla