Ana Sayfa Biyoteknoloji FDA, Tip 1 Diyabetli Hastaları Tedavi Etmek İçin İlk Hücresel Tedaviyi Onayladı

FDA, Tip 1 Diyabetli Hastaları Tedavi Etmek İçin İlk Hücresel Tedaviyi Onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, tip 1 diyabet tedavisi için ölen donör pankreas hücrelerinden yapılan ilk allojenik (donör) pankreatik adacık hücresel tedavisi olan Lantidra’yı onayladı. Lantidra, yoğun diyabet yönetimi ve eğitimine rağmen tekrarlayan ciddi hipoglisemi (düşük kan şekeri) epizotları nedeniyle hedef glise hemoglobine (ortalama kan glukoz seviyeleri) ulaşamayan tip 1 diyabetli yetişkinlerin tedavisi için onaylanmıştır.

FDA’nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Dr. Peter Marks, “Şiddetli hipoglisemi, bilinç kaybı veya nöbetlerden kaynaklanan yaralanmalara yol açabilecek tehlikeli bir durumdur” dedi. “Tip 1 diyabet hastalarını tedavi eden ilk hücre tedavisi olan bugünkü onay, tip 1 diyabet ve tekrarlayan şiddetli hipoglisemi ile yaşayan bireylere, hedef kan şekeri seviyelerine ulaşılmasına yardımcı olmak için ek bir tedavi seçeneği sunuyor.” tamamı için kaynağa bknz

Lantidra’nın Etki Mekanizması

Lantidra’nın temel etki mekanizması, allogeneik (başka bir bireyden elde edilen) islet beta hücrelerinin hastaya verilmesi ve bu hücrelerin insülin salgılamasıdır. Bu hücreler, Lantidra ile vücuda enjekte edilir. Bazı hastalarda, bu hücreler yeterli miktarda insülin üretebilir, bu da hastanın kan şekerini kontrol etmek için haricen insülin almasına (injeksiyonlar veya pompalar aracılığıyla) gerek kalmamasını sağlar.

Bu allogeneik islet beta hücreleri, yaşamını kaybeden donörlerden (verici) alınan pankreatik hücrelerden elde edilir. Lantidra vücuda, özellikle karaciğer portal venine infüze edildiğinde, bu islet beta hücrelerinin kan dolaşımına girip karaciğere ulaşmasına olanak sağlar.