Ana Sayfa Biyoteknoloji GE Sağlık ve Yeditepe Üniversitesi Türkiye’de biyolojik ilaç sektörünü ileri taşıyacak

GE Sağlık ve Yeditepe Üniversitesi Türkiye’de biyolojik ilaç sektörünü ileri taşıyacak

GE Sağlık Yaşam Bilimleri ve Yeditepe Üniversitesi, Türkiye ve çevre coğrafyada yenilikçi ilaç geliştirmede biyoproses projelerinin gelişimini hızlandırmak ve üretkenliği arttırmak için iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında, üniversitede GE’nin Fast Trak Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı kuruldu. Faaliyetlerine Mayıs ayında başlayan laboratuvar, Türkiye’de hızlı büyüyen biyolojik ilaç sektörü ve akademi arasında kurulacak yeni iş birliklerini teşvik edecek.

Yeditepe Üniversitesi’nden önce Mart 2016’da açılan ve GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde faaliyet gösteren GE Sağlık Yaşam Bilimleri Fast Trak Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı, bugüne kadar yaklaşık 450 bilim insanı ve biyolojik ilaç sektör temsilcisi için bilimsel etkinliklere ve Fast Trak eğitim programlarına ev sahipliği yaptı.

GE’nin Yeditepe Üniversitesi’nde kurulan Fast Trak Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı, yukarı akış ve aşağı akış biyoproses aşamaları için en gelişmiş laboratuvar ölçekli teknolojilere, biyoreaktörlere, kromatografi sistemlerine ve protein araştırma teknolojilerine sahip. Bu teknolojiler, bölgedeki müşteriler için uygulamalı teknoloji eğitimleri ve süreç geliştirme hizmetleri sağlayacak olan yerel GE biyoproses uzmanları tarafından kullanılacak. Yeditepe Üniversitesi’ndeki bilim insanları da burada eğitim görecek ve projelerini yürütmek için gereken gelişmiş teknolojilere erişebilecek.

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Canan Aykut Bingöl, iş birliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’de biyolojik ilaç sektörü güçlü bir büyüme potansiyeline sahip ve bu akademi-endüstri iş birliği, sektördeki AR-GE faaliyetlerinin artmasına önemli bir katkı sunacak. Bunun yanında, ülkeye daha zengin ve uyumlu bir biyolojik ilaç tesisi kazandırılmasına da yardımcı olacak. Bu iş birliği sayesinde araştırmacılarımızın yüksek kaliteli biyoproses teknolojilerine ve uzmanlığına erişiminin sağlanması ile biyoproses yetkinliğini ve bu alandaki kabiliyetleri geliştireceğiz.”

Biyolojik ilaç sektörünün son beş yılda Türkiye’de yaklaşık yüzde 15 oranında büyüdüğünü hatırlatan GE Sağlık Yaşam Bilimleri Fast Trak Genel Müdürü Umay Şaplakoğlu iş birliği hakkında şunları söyledi: “Geçtiğimiz beş yıl, hükümetin biyolojik ilaç araştırmaları ve ilgili Ar-Ge faaliyetlerini hızlandırma amaçlı teşvik planını desteklediği bir süreç oldu. İstanbul’daki Fast Trak merkezine yatırım yapmamızın en önemli dayanağı olan bu olumlu adıma destek sunabilmek için gerekli yetkinliğe ve altyapıya sahip olmak büyük önem taşıyor. Biyolojik ilaç alanına yönelik Ar-Ge’yi ve üretim desteğini pekiştirmek için mevcut ve gelecekteki yeteneklerle olan etkileşimimizi artırmamız gerekiyor. İşte bu nedenle, akademi ile olan ilişkilerimizi güçlendirip Fast Trak merkezimizi Yeditepe Üniversitesine yerleştirerek sektörel müşterilerimize de hizmet vermeyi sürdüreceğiz.”

GE Sağlık Yaşam Bilimleri, Türkiye ve Orta Doğu Bölgesi İş Direktörü Levent Gündeğer ise şunları söyledi: “Doğru odak alanları seçerek dünya standartlarında ilaç keşif çalışmalarını hızlandırmak ve biyoproses alanındaki yetkinliği ve yetenekleri artırmak için uzmanlığımızı ve deneyimimizi paylaşıyoruz. Türkiye’deki üniversitelerle ve biyolojik ilaç sektörüyle iş birlikleri gerçekleştirme konusunda büyük bir heyecan duyuyoruz.”

***

Fast Trak Hakkında

GE’nin Fast Trak Eğitim Merkezleri, biyolojik ilaç üreticilerinin proses verimliliklerini artırmalarını, maliyetlerini düşürmelerini ve ürünlerini daha hızlı piyasaya sürmelerini sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. GE’nin deneyimli Fast Trak liderlik ekipleri, dünya çapında binlerce müşteriye eğitim vermekte ve böylece müşterilere proses geliştirme, analitik metot geliştirme ve süreç ölçeklendirmenin yanı sıra toksikoloji çalışmaları veya Faz I ve II klinik testleri için kullanılan etken maddelerin üretimini içeren endüstri uzmanlığına erişim imkânı sağlanmaktadır. GE Sağlık Yaşam Bilimleri’nin ABD, Birleşik Krallık, Çin, Hindistan, İsveç ve Güney Kore’de Fast Trak Merkezleri ve Türkiye, Japonya ve Singapur’da Fast Trak uydu merkezleri bulunmaktadır.

GE Sağlık Hakkında

Donanım, yazılım ve biyolojik verileri ve analizlerinden güç alan GE Sağlık, GE’nin (NYSE:GE) 19 milyar ABD doları değerindeki sağlık girişimidir. Sektörde 100 yılı aşkın varlığımız ve 100 ülkede 50.000’den fazla çalışanımız ile faaliyet gösteren önde gelen tıbbi görüntüleme cihazları sağlayıcısı olarak, sağlık sektörünü sağlayıcılar ve hastalar için daha iyi sonuçlar sunarak dönüştürüyoruz. Bizi FacebookLinkedIn ve Twitter‘da takip edebilir; en son haberlerimizi The Pulse’tan alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için www.gehealthcare.com adresini ziyaret edin.

Yeditepe Üniversitesi Hakkında

Yeditepe Üniversitesi kaliteli eğitimle nitelikli insan gücü yetiştirme, bilgi üretimi, üretilen bilgiyi ürüne dönüştürme vizyonuyla kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Bünyesinde bulundurduğu Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakültesiyle sağlık alanındaki öncü üniversitelerdendir. Üniversite, bünyesinde bulundurduğu Tıp Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi imkân ve kabiliyetleriyle, sağlığın temel taşlarından birisi olan ilacın tasarlanması, üretilmesi, karakterizasyonu, farmakolojik ve toksikolojik analizlerinin yapılması faaliyetlerini ulusal ve uluslararası mevzuat doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Üniversite bünyesinde Sağlık alanındaki programların Mühendislik Fakültesi Programlarıyla eşgüdümlü bir şekilde araştırma ve geliştirme faaliyetleri yapmasıyla, üretilen bilgi ve beceriler ürüne dönüştürülmektedir. Daha fazla bilgi için www.yeditepe.edu.tr adresinden bilgi alınabilir.