Ana Sayfa GETAT Gazetelerde okuduğunuz kadar basit değil…

Gazetelerde okuduğunuz kadar basit değil…

Bugün Tıp Bayramı.

Sağlık çalışanları için; hem önemli olay ve kişileri anma, hem sektördeki ihtiyaçlara dikkat çekme, hem de bir kutlama günü.

Aslında 1976’dan beri sadece 14 Mart değil, 14 Mart’ı içine alan tüm hafta “Tıp Haftası” kabul ediliyor ve bu hafta boyunca kutlamalar yapılıyor, etkinlikler düzenleniyor.

Peki nedir bu “Tıp Bayramı” veya “Tıp Haftası”?

Ülkemizde “Tıp Bayramı”; “Türkiye’nin modern tıp eğitimine başlamasının” tarihi, yani II.Mahmut döneminde kurulan ilk cerrahhane olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin eğitime başlamasına denk gelen 14 Mart 1827 olarak kabul edilmiş. Ve tarihte ilk kez; I. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’daki işgal kuvvetlerine karşı, tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlanmıştır.

Bugün internette basit bir arama yaparsanız, sayısız farklı ve prestijli kaynak bu hikayeyi verecektir size. Siz de “ne kadar hoş ve manalı” der, o an yaptığınız şey ne ise ona devam edersiniz.

Fakat 14 Mart bu kısa ifadelerin çok ötesinde; acı, açlık ve sefalet dolu günlerden bugüne yankılanan bir milli mücadele, özveri ve adanmışlık günüdür.

Ben de bu görkemli tarihi, bu özel günde, gazetelerde okuduğunuz kadar basit olmayan hali ile kaleme alarak, tüm sağlık çalışanlarımızın “Tıp Bayramı” kutlamak istedim.

Sevgi & Saygılarımla,

Rvt. Rana Babaç Çelebi