Ana Sayfa Tıp&Sağlık Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı

Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı

Avrupa’nın en büyük hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ek göstergelerle ilgili “En son 3600 ek gösterge meselesini çözeceğimizi tekrar ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri budur” dedi.

Ulusal TV’ler ve basın da yansıyan habere göre;

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Sağlık çalışanlarını hergün baş tacı etmemiz gerekir. Sağlık çalışanlarımıza yönelik zaman zaman duyduğumuz saldırıların asla affedilir, hafife alınır bir tarafı yoktur. Sağlık çalışanlarımızın sıkıntılarını çözmek için her türlü gayreti gösterdik. Hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur.

Hükümete gelir gelmez ilk yaptığımız işlerden biri sağlık sistemini değiştirmek oldu. Hastanelerimiz adeta dökülüyordu, vatandaşımız doktora ulaşana kadar eziyet çekiyordu. Hastanelerde ölüsü bile rehin alınan insanlarımız vardı. Ambulans denilen araçlar dört teker, bir kaportadan oluşan araçlardı. Sağlıkta dönüşüm programını başlattık ve sistemi hızla değiştirdik. Yatak kapasitesini 239 binin üzerine çıkardık. Sağlık çalışanlarımızı 1 milyon 17 bine yükselttik. Türkiye evde sağlık hizmeti verebilen bir ülke haline gelmiştir. Eskiden yurt dışına sağlık hizmeti almaya gidiliyordu, şimdi yurt dışından ülkemize sağlık hizmeti almaya geliniyor. Yepyeni bir hizmet için kolları sıvadık. Şehir hastanelerini gündeme getirdik; bu benim hayalimdi. Şehir hastaneleri sadece kamunun imkanları ile yapılamazdı, özel sektörü devreye aldık. Şehir hastaneleri ile hedefimiz hangi şikayetle olursa olsun, şehir hastaneleri alanında başka yere gitmeden tüm teşhis ve tedavinin yapılması.

Temelini ilk attığımız şehir hastanelerinden birisi de burasıydı. Hemen yanı başımızdaki Bilkent Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastaesi artık ihtiyaçlara cevap veremeyecek hale gelmişti. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ile tamamı nitelikli 12 bin 100 yatak, 2 bin 831 poliklinik, 410 ameliyathane sayısına ulaştık. Kanser tedavileri bu hastanelerde en ileri yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Sağlık sektörü teknolojisinin en yoğun kullanıldığı alanların başında geliyor. Bilkent Şehir Hastanesi’nin yanına 600 dönümlük sağlık vadisi ve yaşam bilimleri teknoloji geliştirme merkezini de kuracağız.

Amacımız hekim ve mühendislerimizin aynı çatı altında çalıştırlabileceği bir cazibe merkezi oluşturmak.

Savunma alanında olduğu gibi ilaç ve tıbbi teknolojilerde de dışa bağımlılıktan kurtulup ihracatçı olmalıyız.

Bir kesim, şehir hastanelerine şiddetle karşı çıktı. Ankara’da bir şehir hastanesi daha açıyoruz. Bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Ayrımcılık yapamayız. ‘Senin kimliğin nedir?’ diye soramayız, hele hele tıpta bunu hiç soramazsın. Bu ülkenin her vatandaşı gibi bu hizmetler onların da hakkıdır. Ama yapılan her işe karşı çıkmalarına engel olmuyor.

İstanbul’a nefes aldıran pek çok proje Adnan Menderes döneminde yapıldı. ‘Yollar yağ gibi, ekmeğe sürüp yeriz’ deyip Menderes’in yatırımları ile dalga geçiyorlardı.

Ülkemizin uzay çalışmalarına da karşı çıktılar, Anayasa Mahkemesi’ne götürdüler.

Bugüne kadar ülkemize kazandırdıklarımız bundan sonra yapmayı planladıklarımızın alt yapısıdır.

Benim ülkemin insanı nasıl bir sağlık reformuyla iç içe olduğunu bilmeli.

Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırarak, dünyanın en büyük 10 ekonomisi haline getirdiğimizde, önümüzde bizi yolumuzdan alıkoyacak hiçbir fani güç kalmayacak.

diğer kaynak; https://www.yenisafak.com/ekonomi/avrupanin-en-buyuk-hastanesi-aciliyor-3451383