Ana Sayfa Manşet Fransa’nın “sıfır hastası” aralık ayında?!………..

Fransa’nın “sıfır hastası” aralık ayında?!………..

Fransa’da aralık ayında zatürre olan bir hastanın solunum yolundan alınan örneklerde yapılan Covid-19 testleri pozitif çıktı. Ancak ülkedeki ilk resmi Covid-19 vakası 24 Ocak’ta açıklanmıştı.

Testleri yapan doktorlar, aslında ülkedeki ilk hastanın 80 yaşındaki Çinli turistin olmadığı, ve aralık ayında virüsü kapan zatürre hastasının Çin ile hiç bir bağlantısının olmadığını ileri sürdü. Fakat bu kişinin virüsü nasıl kaptığı henüz bilinmiyor.

Söz konusu hastanın Fransa’daki ilk Covid-19 vakası olduğunu söylemek için erken olduğunun altını çizen Cohen, diğer hastanelerin de şüpheli eski hastalar için aynı testleri yapması gerektiğini vurguladı.

Bu kişi ile irtibata geçtiklerini ve durumu aktardıklarını ifade eden Cohen, “Kendisi şaşırmıştı ve virüse nasıl yakalandığını bilmediğini söyledi. Yurt dışına hiçbir seyahat gerçekleştirmedi. Tek temasta olduğu kişi eşiydi. Eşi de bir mağazada Çinli insanların yanında çalışıyor” dedi.

Fransa’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bin 204’e, vaka sayısı ise 169 bin 583’e yükseldi.


Fransız hastanesi Covid-19 davasını Aralık ayından itibaren keşfetti

Zatürree hastalarından eski örnekleri tekrar test eden bir Fransız hastanesi, Fransız hükümetinin ilk vakalarını doğrulamasından yaklaşık bir ay önce, 27 Aralık’ta koronavirüslü bir erkeği tedavi ettiğini keşfetti.

Paris’in kuzey banliyölerindeki Avicenne ve Jean Verdier hastanelerinde resüsitasyon başkanı olan Dr. Yves CohenBFM TV’ye, bilim adamlarının Aralık ve Ocak aylarında grip için negatif test edilen 24 hastadan örnekleri tekrar test ettiklerini söyledi

İlk kim olduğunu bilmek, virüsün nasıl yayıldığını anlamak için kritik öneme sahiptir, ancak Cohen, hastanın Fransa’nın “hasta sıfırı” olup olmadığını bilmek için çok erken olduğunu söyledi.

Hastanın hayatta kaldığını ve ilk kontaminasyonu izlemek için ilk araştırmanın yapıldığını söyledi.

“15 gün boyunca hastaydı ve iki çocuğunu enfekte etti, ancak bir süpermarkette çalışan karısına değil” dedi.

“Şaşırmıştı. Nasıl enfekte olduğunu anlamadı. Bulmacayı bir araya getirdik ve hiç yolculuk yapmamıştı. Sahip olduğu tek temas karısıyla oldu. ”

Adamın karısı, Çin menşeli meslektaşlarına yakın bir suşi standıyla birlikte çalıştı, dedi Cohen. Yetkili, bu meslektaşlarının Çin’e seyahat edip etmediğini ve yerel sağlık otoritesinin soruşturması gerekip gerekmediğini de belirtti.