Ana Sayfa Tıp&Sağlık Feçes nakli sonrasında bilinen ilk ölüm

Feçes nakli sonrasında bilinen ilk ölüm

Dışkı nakli sonucu öldüğü bilinen ilk kişi, donörün dışkı örneğindeki antibiyotiğe dirençli bakterilerle ölümcül bir enfeksiyon gelişen 73 yaşında bir erkektir. 

Erkeğin ölümü haberi Haziran ayında gerçekleşti; Live Science daha önce bildirdiği gibi , aynı vericiden fekal nakli aldıktan sonra hastalanan ayrı klinik çalışmalarda iki hastadan biriydi 

Her iki hasta da bir suşu ile enfeksiyon gelişen Escherichia coli , veya E. coli , antibiyotiklerin farklı türde karşı direnç göstermiştir. Hastanın ölümünün detayları dün (30 Ekim) New England Tıp Dergisi’nde çevrimiçi yayınlanan yeni bir çalışmada açıklanmıştır 

Massachusetts General Hospital’da (MGH) yapılan klinik araştırmalara katılan iki hasta, Kasım 2018’de yapılan haplar şeklinde dışkı nakli aldı.

Genellikle ” poop nakli ” veya fekal nakli olarak bilinen fekal mikrobiyota transplantasyonu (FMT) , Clostridium difficile veya potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir bakteriyel bağırsak enfeksiyonu olan C. diff için etkili bir deneysel tedavi olarak bilinir. . Azalmış veya tükenmiş mikrobiyal çeşitliliği olan bağırsaklar için poop transplantları; sağlıklı bir kişinin bağırsak mikrobiyomundan mikrobiyal infüzyonuyla çeşitliliği arttırır, dışkı örneklerinden damıtılır ve bir lavman veya oral hap olarak verilir. 

73 yaşındaki hastanın son FMT dozunu almasından sekiz gün sonra ateş ve üşüme geliştirdi ve çalışmaya göre “değişmiş zihinsel durum” sergiledi. Durumu hızla kötüye gitti. Hasta da sepsis geliştirdi  ve kanında E. coli’nin antibiyotiğe dirençli bir türünden iki gün sonra öldü .

Ocak 2019’da, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yapılan bir düzenleme incelemesinde, FMT için dışkı örneklerinin ilaca dirençli mikroplar için taranması gerektiğine karar verildi. Ancak bu E. coli suşu sağlıklı insanlarda nadir olduğundan, Kasım ayında üretilen hapların geriye dönük olarak test edilmediğini belirtti.

 

tamamı için kaynağa bakınız