Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bilim İnsanları Kanser Hastalarını Tedavi Etmek İçin Dışkı Nakline Hazırlanıyor

Bilim İnsanları Kanser Hastalarını Tedavi Etmek İçin Dışkı Nakline Hazırlanıyor

Avustralya’lı bilim insanları, kemik iliği naklinin ardından ciddi komplikasyonlar geliştiren, kan kanseri hastalarını tedavi etmek için dışkı nakli tedavisinde çığır açan denemesini gerçekleştirmeye  hazırlanıyor.

Bağırsaklarında GVHD gelişen hastalar için geleneksel tedaviler işe yaramıyor

Çığır açan klinik deney QIMR Berghofer Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde klinisyen-bilim insanı ve Royal Brisbane  Kadın Hastanesi’nde doktor olan Dr Andrea Henden tarafından yönetiliyor.

Dr Andrea Henden Kemik iliği nakli iki ucu keskin bir kılıç olabilir.  Agresif kan kanserli insanların hayatlarını kurtarıyor ama daha sonra yürek burkan GVHD’ye neden olarak hayatlarını kaybediyorlar.  GVHD’yi tedavi etmek için, hastalar genellikle uzun süre hastanede yatması ve hastaneye bağımlı olması gerekiyor ki bu da zor.  Bakım ve yoğun bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar. Geleneksel bağışıklık sistemini baskılayan steroid ilaçları, tüm GVHD hastalarının yarısında işe yaramıyor.”

 

Dr Andrea Henden, “Araştırmalar, bağırsak mikrobiyomunun veya mikrobiyotasının sağlığı korumak için çok önemli olduğunu göstermiştir.  Sağlıklı bir bağırsakta bir arada bulunan trilyonlarca mikroorganizma topluluğu olan mikrobiyom, bağışıklık sistemini uyarır, istilacı patojenlere karşı korur, potansiyel olarak toksik gıdaları parçalar ve belirli vitaminler ve amino asitler oluşturur.”

Henden “Fekal mikrobiyota nakline (FMT) veya halk arasında bilindiği gibi, sağlıklı bir kişinin dışkı bakterilerini ve diğer mikroplarını kullanarak sağlıksız bir kişinin mikrobiyomunu çoğaltarak bağırsağı sağlığına kavuşturmak için tasarlanmış “kaka nakli”ne girin.”

Mikrobiyota bağışçıları da titizlikle taranacak

Henden “Kan bağışçılarında olduğu gibi, mikrobiyota bağışçıları da titizlikle taranır. Dışkı bağışları, kullanılmadan önce Terapötik Ürünler İdaresi (TGA) onaylı bir tesiste işlenir ve test edilir. FMT’nin bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etmede büyük bir başarı olduğu zaten kanıtlanmıştır. Gelişmekte olan bilim, mikrobiyomun sağlık üzerinde daha önce hayal edilenden çok daha büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor” dedi. “Başka bir bağırsak enfeksiyonu olan tekrarlayan Clostridioides difficile’nin tedavisinde %90 başarı oranıyla FMT’nin hayatları değiştirebileceğini zaten biliyoruz.”

Kan Kanseri hastalarında denenecek 

Şimdi, FMT’nin Avustralya’da ilk kez, donör bağışıklık hücreleri alıcının organlarına ve dokularına saldırdığında hayat kurtaran kemik iliği naklinin neden olduğu ciddi Graft-versus-Host-Disease (GVHD) geliştiren kan kanseri mağdurlarında denenecek. Henden liderliğindeki deneme, daha büyük bir denemeye geçmeden önce önümüzdeki yıl içinde 10 hastayı içerecek.

Dışkı mikrobiyota nakli (FMT), bir dizi koşul için heyecan verici bir potansiyel tedavi olarak ortaya çıkıyor. Sağlıklı bir donörün dışkısından trilyonlarca bağırsak mikrobu, tükenmiş bağırsak mikrobiyomunu yenilemek ve hastalıkla savaşmak için bağışıklık tepkisini iyileştirmek için bir hastaya aktarılıyor.  Bu, 

Çığır açan klinik araştırmanın, gelecekte hastalara daha basit, hedefe yönelik bir tedavi sunmak amacıyla GVHD’yi iyileştirmekten sorumlu belirli bir mikrobun keşfedilmesine yol açacağı umut ediliyor.