Ana Sayfa İlaç FDA, Saç Kıran İlacını Onayladı

FDA, Saç Kıran İlacını Onayladı

FDA, halk dilinde saçkıran olarak bilinen bazı Alopesi hastalarında dökülen saçların yüzde 80’ini geri getiren yeni bir ilacın kullanımını onaylandı.

Otoimmün hastalıktan (alopesi areata) kaynaklanan şiddetli saç dökülmesi, bazı hastalarda birkaç ay boyunca günlük ağızdan ilaç almaları halinde geri döndürülebilir.

FDA Approves Pfizer’s LITFULO™ (Ritlecitinib) for Adults and Adolescents With Severe Alopecia Areata

İlaçla ilgili son zamanlarda yapılan randomize, çift kör bir klinik araştırma, umut verici sonuçlar Verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ilacın 12 yaş ve üstü hastalarda kullanımını onayladı. İlaç Alopesi, kafa derisi, yüz veya vücuttaki saç dökülmesinde etkili.

Bağışıklık sistemi kişinin kendi saç köklerine saldırmaya başladığında ortaya çıkar ve çoğu hasta sağlıklı olsa da, düzensiz veya tam saç kaybı ciddi zihinsel ve duygusal etkilere neden olabilir.

Hastalığın şiddetli formlarına sahip bazı hastalar, alopesi üniversalis olarak bilinen bir durum olan kafa derisi kıllarını, kirpiklerini, kaşlarını ve vücutlarının geri kalanını da kaybeder. Bu tür ciddi vakalar, mevcut tedavilere özellikle dirençli olma eğilimindedir, ancak ritlecitinib adı verilen yeni bir ilaç, bunu değiştirmeye yardımcı olabilir.

Aşama iki ve üçüncü klinik çalışmalarda, oral ilaç tüm hastaların yaklaşık dörtte birinde kafa derisindeki saç dökülmesini yüzde 80’e varan oranlarda tersine çevirdi ve şimdiye kadar şiddetli alopesi için  etkili olan tek tedavilerden biri gibi görünüyor.

Baricitinib adı verilen alopesi için başka bir oral ilaç, 2022’de FDA tarafından yalnızca yetişkinleri tedavi etmek üzere onaylandı.

Önerilen dozda zamanın yaklaşık yüzde 20’sinde çalışır. Önümüzdeki haftalarda, ritlecitinib çok ihtiyaç duyulan bir alternatif olarak hastaların kullanımına sunulacaktır.

Pfizer tarafından LITFULO™ markası altında satılmaktadır ve önerilen doz günde 50 miligramdır.

LIFULO ile ilgili yapılan son klinik çalışmasında, 18 ülkeden 700’den fazla alopesi hastası kaydedi. Her katılımcının kafa derisinin yarısında on yıldan daha kısa bir süre boyunca saç dökülmesi yaşandı ve grubun yarısı tamamen kafa derisi saç dökülmesi yaşadı.

Plasebo alanlara kıyasla, günde 50 miligram LIFULO alan hastalarda önemli ölçüde saç çıkma görüldü. Toplamda, altı ay boyunca ilaçla tedavi edilen hastaların yaklaşık yüzde 23’ü, plasebo alanların yüzde 1,6’sına kıyasla yüzde 80 veya daha fazla saç derisi kaplaması gösterdi.