Ana Sayfa İlaç FDA, Özellikle Obezite veya Fazla Kilolu Yetişkinlerde Ciddi Kalp Sorunları Riskini Azaltmaya...

FDA, Özellikle Obezite veya Fazla Kilolu Yetişkinlerde Ciddi Kalp Sorunları Riskini Azaltmaya Yönelik İlk Tedaviyi Onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, kardiyovasküler hastalığı olan ve obezite veya aşırı kilolu yetişkinlerde kardiyovasküler ölüm, kalp krizi ve felç riskini azaltmak için Semaglutid etkin maddesi içeren ilaç enjeksiyonunun kullanımına yönelik yeni bir endikasyonu onayladı. Semaglutid etkin maddesi içeren ilaç, kalorisi azaltılmış bir diyet ve artan fiziksel aktiviteye ek olarak kullanılmalıdır. Kardiyovasküler hastalık, kalp ve kan damarlarının bir grup hastalığıdır. 

Diyabet, Lipid Bozuklukları Bölümü Direktörü Dr. John Sharretts, “semaglutid etkin maddesi içeren ilaç artık kardiyovasküler hastalığı ve obezitesi veya fazla kilosu olan yetişkinlerde yaşamı tehdit eden kardiyovasküler olayların önlenmesine yardımcı olmak için onaylanan ilk kilo verme ilacıdır” dedi.

İlaç, glukagon benzeri bir peptit-1 (GLP-1) reseptör agonisti olan semaglutid içerir. Bu nedenle Semaglutid içeren diğer ürünlerle veya diğer GLP-1 reseptör agonistleriyle kombinasyon halinde kullanılmamalıdır.