Ana Sayfa Manşet FDA, Merck & Ridgeback Biotherapeutics oral antiviral ilacına da acil kullanım onayı...

FDA, Merck & Ridgeback Biotherapeutics oral antiviral ilacına da acil kullanım onayı verdi

Merck’ün Ridgeback Biotherapeutics’le birlikte geliştirdiği molnupiravir adlı antiviral hapın, yüksek risk altındaki kişiler üzerinde yapılan klinik deneylerinde, hastalığın erken safhalarında hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 30 civarında azalttığı sonucuna varılmıştı.

FDA, ağız yoluyla alınan ilaca, ağır hastalık riski taşıyan ve alternatif Covid-19 tedavilerine erişimi olmayan ya da bu tedavilerin klinik bakımdan uygun olmadığı yetişkinlerde, hafif ve orta düzeyde Covid-19 enfeksiyonunun tedavisi için izin verdi.

Coronavirus (COVID-19) Update: FDA Authorizes Additional Oral Antiviral for Treatment of COVID-19 in Certain Adults

ABD Gıda ve İlaç İdaresi , SARS-CoV-2 viral testi pozitif olan yetişkinlerin hafif -orta şiddette koronavirüs hastalığının (COVID-19) tedavisi için Merck’in molnupiraviri için bir acil kullanım izni (EUA) yayınladı .

Molnupiravir, kemik ve kıkırdak büyümesini etkileyebileceğinden, 18 yaşından küçük hastalarda kullanılmasına izin verilmemiştir. COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda COVID-19’un temas öncesi veya temas sonrası önlenmesine veya tedaviye başlamaya yetkili değildir, çünkü COVID- nedeniyle hastaneye yatırıldıktan sonra tedaviye başlanan kişilerde tedavinin faydası görülmedi.