Ana Sayfa İlaç FDA, Menopozun Neden Olduğu Orta ve Şiddetli Sıcak Basmaları Tedavi Etmek İçin...

FDA, Menopozun Neden Olduğu Orta ve Şiddetli Sıcak Basmaları Tedavi Etmek İçin Yeni İlacı Onayladı

FDA’ya göre, menopoz dönemindeki kadınların yüzde 80’inden fazlası ani, genellikle birkaç dakika süren ve terleme, kızarma ve titremenin eşlik edebildiği zayıflatıcı sıcak basmaları yaşamaktadır. Östrojen bazlı hormon replasman tedavisi bu semptomların hafifletilmesine yardımcı olmak için uzun süredir kullanılsa da, uzun süreli kullanım meme kanseri ve inme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, hormon tedavileri vajinal kanama, felç, kalp krizi, kan pıhtılaşması veya karaciğer hastalığı öyküsü olan kadınlarda kontrendikedir.

FDA Approves Novel Drug to Treat Moderate to Severe Hot Flashes Caused by Menopause

ABD Gıda ve İlaç İdaresi , menopozun neden olduğu orta ila şiddetli vazomotor semptomların veya sıcak basmaların tedavisi için oral bir ilaç olan Veozah’ı (fezolinetant) onayladı. Veozah, menopozdan kaynaklanan orta ve şiddetli sıcak basmalarını tedavi etmek için FDA tarafından onaylanan ilk nörokinin 3 (NK3) reseptör antagonistidir. Beynin vücut ısısını düzenlemesinde rol oynayan NK3 reseptörüne bağlanarak ve aktivitelerini bloke ederek çalışır.

FDA Nadir Hastalıklar, Pediatri, Ürolojik ve Üreme Tıbbı Ofisi direktörü MHS, MD, Janet Maynard, “Menopozun bir sonucu olarak sıcak basmaları kadınlar üzerinde ciddi bir fiziksel yük olabilir ve yaşam kalitelerini etkileyebilir” dedi. İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi. “Orta ila şiddetli menopoz sıcak basmalarını tedavi etmek için yeni bir molekülün tanıtılması, kadınlar için ek bir güvenli ve etkili tedavi seçeneği sağlayacaktır.”