Ana Sayfa İlaç FDA, Hızlı Etki Eden Migren Burun Spreyini Onayladı

FDA, Hızlı Etki Eden Migren Burun Spreyini Onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Pfizer’in migreni rahatlaması için hazırladığı, hızlı etki eden burun spreyini onayladı.

Migren, orta ila şiddetli ağrı yoğunluğuna sahip zonklayan baş ağrıları da dahil olmak üzere birden fazla semptomla birlikte, 4 ila 72 saat süren ve günlük yaşamı etkileyebilen şiddetli başagrısı. Genellikle ense, şakak veya göz çevresinde başlayan  Migren atağı geçirenlerde mide bulantısı, kusma, sese ve ışığa duyarlılık gibi semptomlar görülür.

Pfizer tarafından gelştirilen, Nazal sprey Zavegepant, migren atakları geçiren ve mide bulantısı, kusma nedeniyle ağızdan ilaç alamayan hastalara hızlı rahatlamaları için  umut olacak.

Migreni olan kişiler için umut veren ve onayı alınan burun sprey, migren gelişiminde önemli bir rol oynayan bir molekül olan CGRP’nin aktivitesini bloke ederek rahatlama sağlıyor.

Spreyin klinik çalışmalarında migren hastalarını 15 ila 30 dakikada rahatlamalarını sağladıgı test edildi.  Çalışmalara katılan 1.400 hastanın çoğunda spreylin etkileri 48 saate kadar sürdügü kaydedildi.

Migren önleyici ilaçlar arasında antihipertansifler, antikonvülsanlar ve antidepresanlar ile Botox ve CGRP enjekte edilebilirleri bulunuyor. Pfizer Global Biopharmaceuticals Business Başkanı Angela Hwang, “Zavzpret’in FDA onayı, ağrıdan kurtulmaya ihtiyaç duyan ve oral ilaçlara alternatif seçenekleri tercih eden migren hastaları için önemli bir atılımı işaret ediyor”